Nowa "Zemsta". Jak w teatrze gra się dziś klasykę?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 22:10
W Teatrze Komedia w Warszawie trwają przygotowania do premiery "Zemsty" Fredry. O nowej inscenizacji opowiedzą aktorzy Filip Lipecki i Mikołaj Woubishet. 
Nową wersję Zemsty w Teatrze Komedia przygotowuje Michał Zadara. (zdj. ilustracyjne)
Nową wersję "Zemsty" w Teatrze Komedia przygotowuje Michał Zadara. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/Fer Gregory

Sztukę Aleksandra Fredry reżyseruje Michał Zadara. Jego wersja zrywa z podejściem: "szlachetnie, czyli nudno i po literach" albo "radykalnie, czyli napisane raz jeszcze". To inscenizacja współczesna, w światłach wielkiego miasta. Ale z drugiej strony to również "Zemsta" bez skrótów, grana wierszem zgodnie z zapisem, "nie przepisana" na nowo - i taka, jakiej chciał Fredro: z branymi na poważnie, skomplikowanymi i żywymi postaciami, których śmieszność potęguje często tragizm. Premiera 19 kwietnia. 

Po godz. 10.00 Katarzyna Mierzwińska zaprosi do Krakowa na XIII edycję KRAKERSa, która odbędzie się pod hasłem ,"Czuj, czuj, odczuwaj". Jest ono trawestacją słynnego harcerskiego zawołania będącego rodzajem powitania lub pożegnania. Nie jest to, jak w pierwowzorze, fraza wykrzyknikowa, lecz zachęta do zanurzenia się w sobie, pogłębienia odczuć oraz skupienia na emocjach.

Po 11.00 opowiemy o inauguracji festiwalu Festiwal "Animocje", który odbywa się pod patronatem Czwórki. "Animocje" są okazją do poznania najnowszych produkcji z całego świata. Pokazy specjalne animowanych filmów pełnometrażowych i tematyczne projekcje krótkich metraży, pozwalają odkryć animację w nowych kontekstach. naszym gościem będzie Weronika Płaczek.

W audycji sprawdzimy także, co działo się na Targach Plakatu, które odbyły się w Warszawie pod patronatem Czwórki oraz na festiwalu SEE YOU Music Showcase

***

Na "Stację Kultura" - w poniedziałek (15.04), o godz. 9.00 - zaprasza Adam Smolarek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka spektakl
Czytaj także

Pokaż się z najlepszej strony. "Casting" w Teatrze Collegium Nobilium

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 17:40
- "Casting" powstał w oparciu o nasze doświadczenia. Nie tylko aktorskie, ale i życiowe. Mam wrażenie, że dziś większość z nas bierze udział w castingu - do nowej pracy, do wynajęcia mieszkania, na bycie kimś w social mediach - opowiada Kamil Książek, student IV roku Wydziału Aktorskiego na Akademii Teatralnej w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najszczęśliwszy dzień" - monodram inspirowany życiem Elżbiety Czyżewskiej [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 21:15
Tuż przed premierą monodramu "Najszczęśliwszy dzień", inspirowanego życiem Elżbiety Czyżewskiej, studio Czwórki odwiedziła Barbara Garstka. - To spektakl muzyczny, w którym wykonam m.in. piosenki śpiewane przez Elżbietę Czyżewską - opowiadała aktorka. - Wierzę, że będzie to fajna przygoda. Chcę widzów posadzić na tej karuzeli, żeby kręcili się razem ze mną.
rozwiń zwiń