Inżynierowie na scenie. O Teatrze Politechniki Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 19:30
To jedyny taki teatr w Polsce, w którego zespole niemal wszyscy posiadają tytuł inżyniera lub są na dobrej drodze, żeby to osiągnąć. W repertuarze Teatru PW znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak dramaty współczesne oraz spektakle dla najmłodszych. Scena działa już od 19 lat lat, a tworzą ją studenci Politechniki Warszawskiej. 
Na Politechnice Warszawskiej działają cztery zespoły artystyczne: zespół pieśni i tańca, chór, orkiestra rozrywkowa i teatr.
Na Politechnice Warszawskiej działają cztery zespoły artystyczne: zespół pieśni i tańca, chór, orkiestra rozrywkowa i teatr.Foto: shutterstock.com/Stepniak
  • Teatr PW to oddolna inicjatywa studentów Politechniki Warszawskiej.
  • Powstał w 2005 roku, a jego szefem jest Grzegorz Sierzputowski.
  • Zespół teatry tworzą studentki i studenci uczelni.
  • Najnowszy spektakl TeatruPW to "Alicja w Krainie Czarów" w reżyserii Kaliny Rzeźnik.  

Politechnika Warszawska to fenomen, jeśli chodzi o życie artystyczne uczelni. Działają tu cztery zespoły: zespół pieśni i tańca, chór, orkiestra rozrywkowa i teatr. Teatr jest "dzieckiem najmłodszym".

Teatr PW - historia powstania

Wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy grupa studentów Politechniki Warszawskiej zgłosiła się do aktora Grzegorza Sierzputowskiego z prośbą, by podjął się poprowadzenia teatru na technicznej uczelni. - Do dziś pamiętam tę rozmowę i to, co im powiedziałem: "nie umiem prowadzić kółka teatralnego, ale umiem robić teatr" - wspomina Grzegorz Sierzputowski. - Na początku było bardzo dużo chętnych, potem nastąpił naturalny przesiew. I tak jest do dziś. Przyjmujemy prawie wszystkich, których przesłuchujemy, a potem następuje weryfikacja. Warto jednak dodać, że w naszym zespole są ludzie, którzy dołączyli do teatru w pierwszym naborze, czyli prawie 19 lat temu.

"Ludzie idą tu dla pasji"

Teatr Politechniki Warszawskiej był oddolną inicjatywą studencką i jak przyznaje szef sceny, studenci tej uczelni często mają w sobie większość ciekawość niż studenci szkół teatralnych. - Tam się idzie po zawód, a tu idzie się dla pasji - podkreśla.

Posłuchaj
17:10 CZWÓRKA Czwórka do piatej - teatr 22.01.2024.mp3 Teatr PW - scena, którą tworzą studenci Politechniki Warszawskiej (Czwórka do piątej/Czwórka)

Potwierdza to Łukasz Pokorzyński - student PW i aktor Teatru PW. - Jestem w zespole od pięciu lat, czyli odkąd tylko pojawiłem się na uczelni. Szukałem grupy, w której mógłbym rozwijać moją teatralną pasję. Choć uważam się za umysł ścisły, zależało mi, żeby zachować w sobie pierwiastek humanisty - wyjaśnia gość Czwórki. - Studiuję informatykę, ale wcześniej skończyłem szkołę muzyczną pierwszego stopnia. Nie chciałem tracić kontaktu ze sztuką.


Co w repertuarze Teatru Politechniki Warszawskiej?

W repertuarze Teatru PW znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak dramaty współczesne oraz przedstawienia dla najmłodszych. Najnowszy spektakl to "Alicja w Krainie Czarów" - opowieść o sile nieskrepowanej, dziecięcej wyobraźni, spontaniczności i radości z kreowania magicznych światów, a także o tym, że nuda potrafi być czasem najlepszą inspiracją do zabawy i odkrywania samego siebie. Co ciekawe, autor książki, Lewis Carroll, był profesorem matematyki zafascynowanym światem dzieci.

Autorką sztuki jest Kalina Rzeźnik. - W naszej wersji oddaliśmy głos Alicji i to ona kreuje swój świat - opowiada reżyserka i dramaturg. - Kraina Czarów jest dla nas owocem dziecięcej wyobraźni, której wszyscy dziś potrzebujemy, żyjąc w odtwórczych czasach.  

Zobacz także:

Teatr PW w przyszłości

W tej chwili Teatr PW gra przede wszystkim na Wydziale MiNI (Matematyki i Nauk Informacyjnych), ale czeka na nowe miejsce, w którym mógłby pokazywać swoje spektakle. Chodzi o Akademickie Centrum Kultury. - To przestrzeń, w której będą mogły zaprezentować się wszystkie zespoły artystyczne działające przy Politechnice Warszawskiej. Bardzo na nią liczymy - dodaję rozmówcy Weroniki Puszkar.    

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Grzegorz Sierzputowski (założyciel i szef Teatru Politechniki Warszawskiej), Kalina Rzeźnik (reżyserka i producentka), Łukasz Pokorzyński (aktor i student Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 22.01.2024

Godzina emisji: 14.15

kul/DS

kor-wm

Czytaj także

Grjótagjá Trail. Polskie studentki zaprojektowały kino na Islandii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 14:20
- Islandzcy filmowcy inspirują się naturą. Tworząc projekt kinowego pawilonu, oparłyśmy się na kinematografii tej wyspy oraz na krajobrazie, który zapiera dech w piersiach - mówi Maja Dziwok, studentka Politechniki Warszawskiej i współautorka pracy nagrodzonej w międzynarodowym konkursie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowy speed dating. Na "szybkie randki" zaprszają uczelnie z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 14:00
Organizatorzy "szybkich randek" poszerzają pole działania. Po speed datingu biznesowym, sportowym i chrześcijańskim przyszła pora na naukę. 
rozwiń zwiń