Wystawa "Przestrzenie" w Zachęcie. Sztuka, która otacza

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2025 10:45
Wystawa prezentuje fenomen sztuki environment - nurtu, który pozwala zanurzyć się w dziele wszystkimi zmysłami. Można ją doświadczać od 27 czerwca, a będzie trwała do 21 września w Warszawie. 
Wystawa Przestrzenie w Zachęcie
Wystawa "Przestrzenie" w ZachęcieFoto: mat. pras.

Sztuka enviroment narodziła się na początku lat 60., długo zanim na dobre przyjęło się pojęcie "instalacji artystycznej". Artyści tworzyli przestrzenne realizacje, w których widz staje się częścią dzieła. - To sztuka, która przekracza tradycyjne media, takie jak malarstwo, rzeźbę i angażuje światło, dźwięk, kolor - wyjaśnia Michał Jachuła, kurator wystawy "Przestrzenie" w warszawskiej galerii Zachęta, w rozmowie w audycji "Stacja Kultura". 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zachęta (@galeria_zacheta)

Wystawa obejmuje pięć rekonstrukcji dzieł klasyków polskiej sztuki, w tym słynne "Studium Przestrzeni" Wojciecha Fangora i Stanisława Zamecznika z 1958 roku - uznawane za pierwszą realizację environment w Polsce. Zobaczyć można także prace Marii Pinińskiej-Bereś, Zdzisława Jurkiewicza, Ewy Partum, a także imponującą linę Magdaleny Abakanowicz - industrialny obiekt przekształcony w sztukę.

Doświadczenie, nie tylko oglądanie

- Wchodząc do środka pracy, nie trzeba wszystkiego rozumieć. Można to po prostu poczuć całym ciałem - podkreśla Jachuła. Wystawie towarzyszy sala archiwalna, gdzie zgromadzono dokumenty dotyczące m.in. Galerii Foksal czy wystawy z 1967 roku - pierwszej ekspozycji zbiorowej zrealizowanej w duchu environment.

Wystawę "Przestrzenie" można oglądać w Zachęcie do 21 września. - Te prace wyprzedziły swój czas i wciąż są bardzo współczesne - mówi kurator. - Zachęcam, by dać sobie godzinę i doświadczyć tej sztuki z bliska. Naprawdę warto - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Alicja Michalska

Gość: Michał Jachuła (kurator wystawy "Przestrzenie")

Data emisji: 3.07.2025

Godzina emisja: 12.25

gV

Czytaj także

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 14:00
Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
rozwiń zwiń