Sok z ananasa w kotletach, czyli gotowanie na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 12:45
Jak sprawić, by kotlety schabowe były kruche bez konieczności rozbijania ich tłuczkiem przed smażeniem? Wstrzyknąć do mięsa sok z ananasa – przekonuje Magda Śliwka z Instytutu Cervantesa, który zadebiutuje w tym roku na Pikniku Naukowym.
Audio

28 maja rusza 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku po raz pierwszy pojawi się tam Instytut Cervantesa, a jego przedstawiciele zapowiadają, że… będą gotować dania kuchni hiszpańskiej.

– Zaprezentujemy publiczności warsztaty z chemii kulinarnej. – obiecuje w audycji "Stacja Kultura" Magda Śliwka z Instytutu. Co wspólnego może mieć chemia z kulinariami?

– W tej chwili drzwi kuchni nie są już zamknięte dla naukowców, a wręcz przeciwnie. Żeby być kucharzem, trzeba być też trochę chemikiem, fizykiem, znać się na procesach biochemicznych. Dopiero wtedy można sworzyć prawdziwe cuda kulinarne, które nie tylko dobrze smakują, ale są też zdrowe. – przekonuje Magda Śliwka.

Reprezentantom Instytutu Cervantesa podczas 15. Pikniku Naukowego towarzyszć będą dietetyczka i kucharz z Baskijskiego Centrum Kulinarnego. – Pokażą oni, jak – za pomocą różnych procesów biochemicznych i nie tylko – najbardziej efektywnie wykorzystać właściwości różnych produktów. – zapowiada Śliwka. Przykład?

– Zamiast w pocie czoła rozbijać mięso na popularne "schabowe", wystarczy wstrzyknąć do niego sok z surowego ananasa. Kotlety będą wtedy kruche i delikatne. – opowiada Magda Śliwka. – Jest wiele takich sposobów, ale trzeba wiedzieć, jakie produkty ze sobą łączyć i kiedy.

Na piknikowym stanowisku Instytutu Cervantesa pierwsze warsztaty na ten temat wystartują już o godzinie 11.30.

Więcej na temat chemii kulinarnej słuchaj w audycji "Stacja Kultura" (w ramce po prawej stronie artykułu).

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na 15. Pikniku Naukowym o wolności, równości i braterstwie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2011 13:49
Tegorocznym temat Pikniku Naukowego jest wolność. W audycji "Na Cztery Ręce" poruszyliśmy temat wolności obywatelskiej i jej promowania wśród młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na 15. Pikniku Naukowym pojawi się... statek kosmiczny

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2011 18:59
Już 28 maja w Warszawie rusza 15. Piknik Naukowy. Organizatorzy zapowiadają mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Będzie m. in. łazik marsjański. W „Czwartym Wymiarze” Tomasz Biały, człowiek, który buduje ten kosmiczny pojazd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy: Fizyka po węgiersku

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 07:00
28 maja na Pikniku Naukowym czeka nas wiele atrakcji. Uczestniczący w wydarzeniu Węgierski Instytut Kultury przygotował wiele widowiskowych fizycznych eksperymentów.
rozwiń zwiń