"Złote ryby" - magiczno-przygodowa powieść pełna tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 12:30
– Moim perfidnym celem było pobudzenie wyobraźni czytelnika, zachęcenie go do podróży w daleką przeszłość, by szukał odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnych ludzi – mówi pisarz Dmitrij Strelenikoff w "Stacji Kultura".
Audio

– "Złote ryby" to powieść, dla ludzi dojrzałych emocjonalnie, a nie dla żółtodziobów, które szukają w literaturze tylko rozrywki - podkreśla autor książki Dmitrij Strelenikoff. O swojej najnowszej publikacji dwujęzyczny pisarz opowiadał w "Stacji Kultura".

Jak zaznacza gość Kuby Kukli, nie jest łatwo zrozumieć tę książkę osobom, które nie mają za sobą pewnych doświadczeń. – Chodzi o rodzinne perypetie – wyjaśnia pisarz. Jak tłumaczy, jest to książka o miłości i o poszukiwaniu źródeł rodzinnego dramatu, który powtarza się w życiu kolejnych pokoleń głównego bohatera, którym jest Niemiec o imieniu Norbert. – Począwszy od momentu, w którym odnajduje on w sobie ogromny ładunek tożsamości irańskiej. Jego matka była z pochodzenia Iranką, która schroniła się w podzielonych wówczas Niemczech – mówi pisarz.

– Moim perfidnym celem było pobudzenie wyobraźni czytelnika, zachęcenie go do podróży w daleką przeszłość, by szukał odpowiedzi na pytania nurtujące współczesnych ludzi – mówi pisarz.

Dmitrij Strelenikoff podkreśla, że książka jest wynikiem jego fascynacji historią ludów starożytnego stepu europejskiego, ludów nadczarnomorskich. – Szczególnie interesowałem się życiem Scytów – przyznaje. Pisarz postanowił więc stworzyć pełną intryg powieść opartą na historii Scytów i całej Persji, w której występują zarówno Irańczycy, Rosjanie, jak i Polacy oraz Niemcy.

Więcej w rozmowie Kuby Kukli z Dmitrijem Strelenikoffem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie artykułu.

ap

Czytaj także

Dyskusję o okładkach książek czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 16:47
Ważne, żeby budować sentyment do rzeczy ciekawych i atrakcyjnych, a nie kiczowych i chałowych – mówi Daniel Mizieliński, projektant książek, współtwórca publikacji "Tysiąc polskich okładek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jerozolima Biografia" Simon Sebag Montefiore

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 23:19
Niezwykła historia świętego miasta na tle wojen, romansów i losów jego królów, cesarzy, zdobywców, proroków, świętych, pisarzy, poetów, którzy tworzyli, niszczyli, odbudowywali, spisywali dzieje i wierzyli w Jerozolimę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Strelnikoff "Złote Ryby"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 14:49
Książka zabiera Czytelnika w fascynującą podróż szlakami Europy i Azji - ścieżkami ludzkich umysłów.
rozwiń zwiń