Joanna Szczepkowska: mam ADHD a razem z nim wielką wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 13:38
Aktorka postanowiła wziąć na warsztat zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Sztuka "ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny" jest jej autorskim projektem, który ma na celu zbadanie problemu deficytu uwagi u dorosłych.
Audio
  • Rozmowa z Joanną Szczepkowską i Hanną KonarowskąJoanna Szczepkowska, która sama dotknięta jest ADHD stworzyła niedawno stronę internetową Anonimowych Adehadowców. Teraz aktorka postanowiła przedstawić na deskach teatru problem schorzenia, które coraz częściej diagnozowane jest zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Wraz z córką Hanną Konarowską występuje w sztuce zatytułowanej "ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny". Aktorki ukazują różne oblicza zespołu nadpobudliwości psychoruchowej: podkreślają jego zalety, jak też i uwypuklają wady.

Spektakl ma nietypową formę. W ciągu pierwszych kilkunastu minut widownia przekonana jest, że Joanna Szczepkowska naprawdę wygłasza wykład na temat ADHD. Dopiero zachodzące zjawiska powodują, że widz zaczyna jednak czuć się jak w teatrze, a nie na uczelni. – To wszystko jest zaaranżowane – przyznaje Joanna Szczepkowska. Choć wydaje się, że aktorka improwizuje, tak naprawdę scenariusz jest bardzo dokładnie zaplanowany. – Udawanie improwizacji było dla mnie dużym aktorskim wyzwaniem – podkreśla.

Można przypuszczać, że przyznanie się do swojego schorzenia i zagranie przed publicznością w takim spektaklu nie było dla Joanny Szczepkowskiej łatwe. Bilans plusów i minusów choroby przedstawiony przez aktorki wychodzi jednak dodatnio. Co jest takiego w ADHD, że można z nim żyć?– Gdyby mi ktoś zaproponował jakieś cudowne lekarstwo, które miałoby mnie wyleczyć, odmówiłabym jego przyjęcia. Tej dysfunkcji towarzyszy ogromna wyobraźnia, której za nic bym nie oddała – przekonuje aktorka.

Aby dowiedzieć się więcej o sztuce, jak i zespole ADHD wysłuchaj całości rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Joanną Szczepkowską i Hanną Konarowską.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Drugi rozdział", czyli spróbujmy jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 11:46
O sztuce Neila Simona opowiadającej o przewrotności ludzkich uczuć, ulotności życia i przyjaźni, opowiadała w "Kontrkulturze" aktorka Daria Widawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prolog - czyli nowy festiwal teatralny

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 10:00
- Idea festiwalu jest prosta. Chodzi o to, by młodzie ludzie aspirujący do zawodu aktora, mogli przypatrywać się pracy swoich kolegów. Cała nauka aktorstwa polega na podglądaniu - wyjaśnia współorganizator festiwalu Janusz Kijowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka, która sama się broni

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2011 18:11
– Na każdym przedstawieniu publiczność wstaje, więc to musi być zarówno dobra sztuka, jak i dobra inscenizacja – mówi aktor Ignacy Gogolewski, który o spektaklu "Grube ryby" opowiadał w "Kontrkulturze".
rozwiń zwiń