Sztuka, która sama się broni

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2011 18:11
– Na każdym przedstawieniu publiczność wstaje, więc to musi być zarówno dobra sztuka, jak i dobra inscenizacja – mówi aktor Ignacy Gogolewski, który o spektaklu "Grube ryby" opowiadał w "Kontrkulturze".
Audio

– Nikt się nie rozbiera, nikt nie przeklina a mimo to wszyscy się bawią – zauważa aktor Ignacy Gogolewski. Wraz z Arturem Barcisiem gościł on w "Kontrkulturze", gdzie wspólnie opowiadali o przedstawieniu "Grube ryby".

Sztuka autorstwa Michała Bałuckiego gładko wpisuje się w formułę teatru dla każdego, mimo to nie jest grywana zbyt często. Sięgnąć po to dzieło zdecydowała się niedawno Krystyna Janda i to z całkiem dobrym skutkiem. – Zrobiła to w sposób niezwykły – podkreślają goście Czwórki.  Dowodem na to nie są tylko opinie aktorów, ale i liczne nagrody. Wśród nich m. in. wyróżnienie na IV Ogólnopolskim konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak przyznają aktorzy, Krystyna Janda od początku miała wizję tego, jak ten spektakl ma wyglądać. – Już na pierwszej próbie Krysia wytłumaczyła nam jak to wszystko widzi, a że bardzo spodobały nam się jej propozycje, to współpraca przebiegała wyśmienicie – tłumaczą.

Jak zauważa Artur Barciś, widzów, którzy udadzą się do Teatru Polonia by zobaczyć tę sztukę, nie zachwycą wspaniałe dekoracje, gdyż tych w ogólnie nie ma. – Są tylko meble z epoki – zdradza gość Czwórki. Zaznacza jednak, że zaskoczyć może bogata charakteryzacja. Przede wszystkim peruki, bokobrody, kostiumy, przez które trudno jest rozpoznać znanych wszystkim aktorów.

Nie można nie wspomnieć także o doskonałej grze aktorskiej zarówno Ignacego Gogolewskiego i Artura Barcisia, jak i Cezarego Żaka, Wiesławy Mazurkiewicz czy Piotra Bajtlika.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aktorach i poznać rady, które kierowali na antenie Czwórki dla współczesnej młodzieży wysłuchaj całej audycji.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chciałbym być teraz dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 16:30
Artur Barciś (członek jury konkursu "Świat przyjazny dziecku"): Chciałbym być teraz małym dzieckiem i bawić się ówczesnymi zabawkami, korzystać z tych wszystkich dobrodziejstw cywilizacji, które są stworzone dla małych dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Janda: jestem wielbicielką Gogolewskiego!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 10:59
- Ignacy o tym doskonale wie, bo ja mu ciągle o tym mówię! - wyznała znakomita aktorka w audycji poświęconej Ignacemu Gogolewskiemu w 80. rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z Mistrzem

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 13:00
Ignacy Gogolewski: Wzięła mnie ta Opatrzność w Ciechanowie za rękę, przeprowadziła przez Otwock i doprowadziła do Warszawy. Stanąłem przed Teatrem Polskim i myślę sobie: Co ja tutaj robię…
rozwiń zwiń