X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jarosław Kret: Chcę przełamać stereotypy dotyczące Egiptu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 18:30
Kiedyś handlował w Egipcie srebrnymi lisami, ale dziś raczej się z tego śmieje. Napisał za to o tym kraju książkę pt. "Mój Egipt". - Uczestniczyłem w procederze przemytu i handlu - opowiada Jarosław Kret, dziennikarz, fotoreporter i podróżnik. - Ale to był 1989 rok, czasy schyłku dawnej epoki.
Audio
  • Rozmowa z Jarosławem Kretem o książce "Mój Egipt" i podróżach (Czwórka/Stacja Kultura)
Kuba Kukla, Jarosław Kret i Kasia Dydo w Czwórce
Kuba Kukla, Jarosław Kret i Kasia Dydo w CzwórceFoto: Aleksandra Górska

Na przełomie lat 80. i 90. Kret, który studiował wówczas egiptologię, pojechał na "głodowe stypendium" do kraju piramid i faraonów. - Dostawaliśmy tam jakieś pieniądze, ale te kwoty wystarczyły jedynie na wynajęcie mieszkania, więc wszyscy musieliśmy uprawiać proceder przemytu i handlu - opowiada Kret. - Szlaki wydeptali zresztą poprzedni stypendyści, więc mieliśmy stałych odbiorców - śmieje się podróżnik i dodaje, że on lisów nie przewoził, bo "szkoda mu było zwierząt".

Jarosław Kret kocha Egipt i podróże, jednak książka "Mój Egipt" powstała wiele lat po ukończeniu studiów. - Nie jestem podróżnikiem - turystą, który jedzie na dwa tygodnie i potem pisze o "wyprawie" książkę - tłumaczy Kret. - Muszę przesiedzieć gdzieś 5 lat, jak to miało miejsce w Indiach, albo 20 lat, jak w przypadku Egiptu, żeby cokolwiek napisać.

Kret napisał także już wcześniej książkę pt. "Moje Indie". - Ta książkę okazała się niesamowitym sukcesem - mówi dziennikarz. - Wtedy wpadłem na pomysł, by napisać coś o Egipcie.

W "Moim Egipcie" historii studenckiego stypendium i początków egipskiego życia Kreta dotyczą jedynie pierwsze dwa rozdziały. Potem jest samo życie. - Dziś przynajmniej dwa razy w roku jestem w Egipcie i mam tam bliskich przyjaciół. Mam gdzie spać i dużo do roboty, bo tam zawsze jest coś fajnego do zrobienia – mówi podróżnik.

W Polsce obraz Egiptu jest nieco uproszczony. Choć mnóstwo naszych rodaków uwielbia spędzać w tym kraju urlopy, z reguły zwiedzanie kończy się na hotelu, basenie i piramidach. - Dlatego napisałem książkę, żeby poszerzyć wiedzę - tłumaczy Kret. Przede wszystkim chcę złamac stereotypy, m. in. ten o "zemście faraona".

Więcej na temat podróży Jarosława Kreta i książki "Mój Egipt" dowiesz ię, słuchając całej rozmowy w "Stacji Kultura".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz: ekstremalne wyzwania to narkotyk

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 09:28
Znany polski reporter i odkrywca, podróżnik o międzynarodowej sławie, twórca survivalu w Europie, opowiadał w Dwójce o swoich ekstremalnych przygodach, o pasji, która każe mu wciąż sięgać po to, co najtrudniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zuzanna Łukasik: Jestem zarażona Arktyką

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 07:55
Zuzanna Łukasik właśnie wróciła z wielkiej wyprawy, w pierwszej kolejności odwiedziła …saunę. Nic dziwnego, bo gdy ktoś wraca z ekspedycji za koło podbiegunowe, ma ochotę zmienić klimat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorączka, czyli rzecz o poszukiwaniu skarbów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 16:00
W Czwórce wyruszamy śladami Indiany Jonesa! Przewodnikiem po świecie poszukiwaczy skarbów jest Tomek Michniewicz, dziennikarz, fotograf, backpaker, który swoje przygody opisał w nowej podróżniczej książce.
rozwiń zwiń