Laureatka Złotego Mikrofonu: tworzę rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 14:56
Dwadzieścia lat już robię reportaże. To nie jest trudne, to jest przede wszystkim ciekawe - mówi Hanna Bogoryja-Zakrzewska.
Audio

"Radiowe Oskary", bo tak czasem mówi się o Złotych Mikrofonach, do tej pory otrzymało 200 osób. Każde z tych nazwisk to legenda i historia Polskiego Radia, która zachowała się na taśmach w naszym archiwum.

Hanna Bogoryja-Zakrzewska, dziennikarka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która odebrała w minioną niedzielę Złoty Mikrofon uważa, że jej praca nie jest trudna.

- Dla mnie o wiele trudniejsze jest prowadzenie audycji na żywo. To jest dla mnie tak duży stres, że na to bym sobie nie pozwoliła. Robiąc reportaże chowam się za mikrofonem, zadaje tylko pytania, nie pokazuję się. To jest tylko rozmawianie.

Reportażystka zaznacza, że w jej pracy najtrudniejsze jest pokazanie osoby, z którą się rozmawia. - Trudnością jest przekazanie emocji, które odczuwam podczas nagrań. Najczęściej nagrywam koło pięciu, sześciu godzin, a na antenie mam od siedmiu do trzydziestu minut, jak to wszystko zmieścić? Jednocześnie to jest niezwykle ciekawe, bo to jest rodzaj pewnej kreacji. Ja po prostu stwarzam od nowa tą rzeczywistość, którą zobaczyłam.

Laureatkę Złotego Mikrofonu do tworzenia reportaży zainspirowała Krystyna Melion. - Pewnego dnia siedziałam w swoim pokoju, włączyłam Trójkę i leciał reportaż pani Krystyny "Głębokie zanurzenie". Wtedy pracowałam w radiu studenckim i byłam zainteresowana pracą w radiu, ale nie wiedziałam, co tam chcę robić. Po wysłuchaniu audycji, stwierdziłam - ja chcę pracować z Krystyną Melion. Wypisałam sobie ten cel i po latach do niego dobrnęłam.

Aby wysłuchać całej rozmowy z laureatką Złotego Mikrofonu trzeba kliknąć w ikonkę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(aj)

Czytaj także

Nie warto być "normalnym" za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 00:01
Mieszka na Mazurach, bo uważa się za nieprzystosowaną do życia w mieście. Po latach prób bycia z kimś zdecydowała się na rozstanie. Tworzy, choć nie nazywa siebie artystką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio przyznało swoje najważniejsze nagrody

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2011 19:26
W niedzielę, 18 grudnia o godz. 19.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Honorowych i Złotych Mikrofonów 2011, a także Diamentowej Batuty. Galę uświetnił koncert Polskiej Orkiestry Radiowej, która wystąpiła pod dyrekcją maestro Tadeusza Strugały.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złote Mikrofony już w rękach Mistrzów!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 12:06
Piotr Baron, Hanna Bogoryja-Zakrzewska, Anna Stempniak-Juśkiewicz, Danuta Stenka i Henryk Urbaś odebrali najważniejsze nagrody Polskiego Radia, Złote Mikrofony. Dyrygent Tadeusz Strugała odebrał Diamentową Batutę.
rozwiń zwiń