Powstaje nielegalny przewodnik po Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 14:25
- Z moich vlepek będzie można się dowiedzieć, że na tym trzepaku bracia Marten założyli Kaliber 44, a w tej bramie popełniono siedem morderstw – opowiadał w Czwórce Kuba Dąbrowski, jeden z artystów biorących udział w projekcie Metropolis.
Audio

W tym roku wystartowała akcja odkrywania nowego oblicza Górnego Śląska. W ramach projektu Metropolis, zaproszeni artyści, przez dwa lata  będą tworzyli dzieła zainspirowane tym rejonem Polski.

- Chcemy spojrzeć na siebie przez pryzmat dzieł twórców, na co dzień nie związanych ze Śląskiem – mówiła w Czwórce Olga Matuszczyk, koordynatorka projektu. – Chcemy stworzyć nową ikonografię regionu – dopowiadała.

Jednym z zaproszonych artystów jest znakomity fotografik, Kuba Dąbrowski, pochodzący z Białegostoku. – Z racji tego, że przez studiowałem w Krakowie i mam znajomych ze Śląska, to od 15 lat, przynajmniej raz w miesiącu odwiedzam tutejsze miasta. Wiem różne małe rzeczy, o których nie wiedzą moi znajomi zjeżdżający do Katowic przy okazji Off Festivalu – opowiadał gość "Stacji kultura".

Swoją wiedzę artysta zamierza wykorzystać do stworzenia półlegalnego przewodnika miejskiego, rozmieszczonego w przestrzeni publicznej w formie vlepek i tabliczek.

- Będzie można na nich przeczytać o różnych historiach, które przydarzyły się tutaj ludziom, że na przykład w tej kamienicy mieszkał Artur Rojek, zaś w tym miejscu pierwszą próbę miał Kaliber 44 – wyjaśniał.

Więcej na temat projektu Metropolis i związanych z nim działań Kuby Dąbrowskiego dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Street Art opanuje na kilka dni stolicę Śląska

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 07:19
Wielkie murale na ścianach katowickich kamienic i instalacje na ulicach, koncerty hip hopu i elektroniki, warsztaty i wystawy, to atrakcje rozpoczynającego się w piątek Street Art Festival w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Metropolis", czyli odczarowywanie Śląska

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 15:18
- Uwielbiam Śląsk. To miejsce naprawdę niezwykłe, magiczne. Lubię tam jeździć robić zdjęcia, odpoczywać, przeżywać przygody - opowiada Mikołaj Długosz, artysta uczestniczący w projekcie "Metropolis - sztuka dla zmiany społecznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artystyczny Recykling w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 14:29
Toruńskie CSW zaprasza na czwartą odsłonę spotkania z młodymi artystami, którzy w ramach całorocznego projektu "PRZEprojekt", tym razem wzięli na warsztat dzieła uznanych twórców.
rozwiń zwiń