Paweł Jaworski: teatr robię w kartonie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 14:23
Z końcem roku na kulturalnej mapie Torunia pojawiło się nowe miejsce - Teatr Jaworski. To inicjatywa satyryka, rysownika i reżysera Pawła Jaworskiego, w którym udział biorą i rąk oraz głosu rysunkom użyczają zaprzyjaźnieni aktorzy, a za muzykę odpowiadają didżeje i producenci.
Audio
  • O pierwszym w Polsce teatrze w kartonie opowiada jego twórca, Paweł Jaworski
Paweł Jaworski w Czwórce
Paweł Jaworski w CzwórceFoto: fot. Wojciech Kusiński

Teatr Jaworski oferuje widzowi spotkanie z rysunkowymi postaciami autorstwa Pawła Jaworskiego, które zostały przeniesione w przestrzeń sceny wzorowanej na popularnych w XIX wieku teatrach papierowych.

 - To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce - chwali się gość "Stacji Kultura". - Pracujemy w kartonie, a głównymi bohaterami są "rysynki" czyli dalecy kuzyni pacynek. Postaci malowane są na listwach, my użyczamy im tylko głosu i rąk, żeby mogły się poruszać.

Spektakle teatru przepełnione są groteską, dużą dozą absurdalnego ale życiowego humoru, a głównym celem działalności Teatru Jaworski jest celu wprawienie widza w dobry nastrój. Działalność sceny zainaugurowała groteska socjologiczna "Bez pracy nie ma kołaczy".

 - Jej główny bohater pochodzi z Islandii, przez przypadek trafia do pewnego państwa i zaczyna szukać pracy - opowiada Paweł Jaworski. - Gram w tym spektaklu aż siedem ról i to samych pracodawców. To dla mnie duże wyzwanie, bo każda z tych postaci ma inny rys charakterologiczny, inaczej wygląda i inaczej musi mówić. I w większości są to mało sympatyczne i niewdzięczne typki.

 

Kolejną premierą będzie przygotowywany na koniec lutego "Parking", tym razem groteska kryminalna. Więcej na ten temat dowiesz się słuchać nagrania ze "Stacji Kultura", w której gościem Olgi Mickiewicz był twórca nowej toruńskiej sceny .

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA

Czytaj także

Prawdziwa sztuka na bazarze

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 15:41
W Poznaniu przez dwa dni trwać będzie akcja "Kioski kultury", która jest częścią festiwalu "No women no art". Na jednym ze stoisk z papierowych warzyw i owoców można będzie stworzyć pocztówkę ze swoim portretem, a potem… wysłać ją do rodziny i znajomych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka świadomego milczenia

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 09:10
Mim na scenie, kino nieme, takie też komiksy. Występy mimów pełne precyzyjnego języka ciała i coraz więcej literatury, w której zamiast liter mamy znaczki i rysunki. Zapraszamy w niezwykłą podróż do świata ciszy.
rozwiń zwiń