Angelika Kuźniak: Papusza była Cyganką i śmiała się gdy ktoś nazwał ją Romką

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 10:30
- Myślę, że w Polsce ludzie nadal nie kojarzą Papuszy. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni - mówi Angelika Kuźniak, autorka "Papuszy".
Audio
  • Rozmowa z Angeliką Kuźniak, autorką książki "Papusza" (Stacja Kultura/Czwórka)
kadr z filmu Papusza, reż. Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa Krauze
kadr z filmu "Papusza", reż. Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa KrauzeFoto: mat. prasowe

- Papusza była Cyganką, która trochę przez przypadek stała się poetką. Odkrył ją znany cyganolog Jerzy Ficowski ukrywający się pod koniec lat 40 w taborze przed ubekami - opowiada Angelika Kuźniak. - Bronisława Wajs była już wtedy dojrzałą kobietą, która śpiewała przepiękne pieśni. Ficowski uznał, że to wyjątkowa poezja. Namówił Papuszę, żeby to wszystko spisywała, a on wiersze przetłumaczy na język polski. Pierwsze teksty jej autorstwa ukazały się w 1950 roku.

Przygotowując się do pisania książki autorka dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów.

- Papusza była jedną z pierwszych osób, których imię pojawiło się w prasie w kontekście ujawniania tajemnic dotyczących cygańskiego kodeksy - mówi gość "Stacji Kultura" . - To naraziło ją na szykany ze strony się cygańskiej społeczności. Została posądzona o zdradę i latami żyła w odosobnieniu i pogardzie.

"Papusza" Angeliki Kuźniak ukazała się 14 sierpnia nakładem wydawnictwa Czarne, a 1 lipca odbyła się światowa premiera filmu o cygańskiej poetce w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa Krauze. "Papusza" otrzymała Wyróżnienie Specjalne Jury Konkursu na Festiwalu w Karlovych Warach a także rewelacyjne recenzje od krytyków włoskich,angielskich, hiszpańskich, czeskich. W tytułową rolę wcieliła się Jowita Budnik. Na ekrany polskich kin film wejdzie jesienią.

kul

Czytaj także

Opowiadania erotyczne? "Kobiety mogą pisać równie odważnie jak mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 12:00
Po tworzeniu poezji przyszedł czas na erotyczne opowiadania? – Uważam, że to normalny kierunek rozwoju – śmieje się Katarzyna Miller, psycholog i poetka, autorka piosenek i filozofka, która właśnie opublikowała gorącą książkę "Słone ciasteczka. 10 opowiadań erotycznych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Rolińska rozmawia o dzieciństwie, którego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
"Raz, dwa, trzy, za siebie!" to zbiór rozmów o dzieciństwie. Na pytania Joanny Rolińskiej odpowiadają artyści słowa i obrazu. Z ich wspomnień wyłania się obraz dzieciństwa XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy znajdziemy się po ciemnej stronie monitora...

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 12:58
Młodzieżowa grupa teatralna "Parasol" z Chełmna zdobyła Grad Prix V Festiwalu "Popatrz" w Inowrocławiu. Nagrodzony spektakl "Pass" podejmuje temat uzależnienia nastolatków od komputera.
rozwiń zwiń