Ze srebrnego ekranu prosto na Twój talerz

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:14
- Gdy oglądam film oczekuję scen kulinarnych - mówi Paulina Wnuk, autorka bloga kulinarnego i książki "Kuchnia filmowa". - Siedzę z ołówkiem i zapisuję wszystkie elementy kulinarne, by później jak najlepiej odtworzyć danie we własnej kuchni.
Audio
  • Paulina Wnuk opowiada o gotowaniu z filmów i swojej książce "Kuchnia filmowa" (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment okładki książki Pauliny Wnuk Kuchnia filmowa
Fragment okładki książki Pauliny Wnuk "Kuchnia filmowa"Foto: mat.pras.

Blog Paulina Wnuk "From movie to the kitchen" otrzymał główną nagrodę w konkursie na Bloga Roku 2012. W ręce możemy też wziąć jej pierwszą książkę kucharską "Kuchnia filmowa".
Autorka przyznaje, że od dziecka uwielbiała wraz z tatą oglądać filmy. Mama i babcie Pauliny cudownie gotowały. Pewnego dnia zdecydowała połączyć te dwie inspiracje i zacząć prowadzić bloga kulinarnego inspirowanego scenami z filmów. Nie bez znaczenia, były też "Jasie flejtuchy" - wielkie buły z farszem mięsnym z filmu "Czy to ty, czy to ja", które zdecydowała się odtworzyć jej mama. - To była pierwsza potrawa inspirowana filmem w mojej rodzinie - mówi gość Czwórki.
W filmach nie znajdziemy gotowych przepisów, dlatego Paulina Wnuk wykorzystuje własną inwencję twórczą. O zupie Remiego w filmie animowanym "Ratatuj" dowiadujemy się, że była pyszna, a blogerka przygotowała ją od A do Z.
- Oglądałam tę bajkę kilkukrotnie, razem z moim synkiem. Podglądałam, co Remi dodaje do tego garnka. Wszystko zostało zapisane i odtworzone - opowiada gość "Stacji Kultura".
Paulina Wnuk dużo czasu spędza oglądając filmy i gotując. Przyznaje, że ciężko jest jej wybrać ulubiony film i związaną z nim potrawę. Blogerka wciąż podejmuje nowe wyzwania. Jednym z ostatnich wpisów na jej blogu jest przepis na sok dyniowy z Harry'ego Pottera.
Czytelnicy bloga wciąż proponują Paulinie nowe filmy do obejrzenia i przepisy do przygotowania. Ona sama planuje zająć się kuchnią z polskich planów filmowych.
(pj)

Zobacz więcej na temat: kulinaria FILM Czwórka

Czytaj także

Lublin smaku lub filmowa uczta

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:45
W Lublinie rozpoczyna się Europejski Festiwal Smaku. W 3 dni odbędzie się 60 wydarzeń kulinarno-kulturalnych. Jeśli nie możesz być w Lublinie, zapoznaj się z kuchenno-filmowymi propozycjami Błażeja Hrapkowicza i redaktorów Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie jest w modzie i filmie!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 12:51
W ostatnim czasie zaczynamy bardziej interesować się tym, co jemy. Stawiamy na ekologiczne i lokalne produkty. Nic dziwnego, że kulinariami zainteresowali się też organizatorzy Planet+ Doc Film Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niebezpieczna przyjemność jedzenia słodyczy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:40
- Wszyscy rodzimy się z upodobaniem do smaku słodkiego. Noworodki potrafią rozróżnić intensywność tego smaku – mówi Dr inż. Ewa Lange z SGGW.
rozwiń zwiń