Niebezpieczna przyjemność jedzenia słodyczy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:40
- Wszyscy rodzimy się z upodobaniem do smaku słodkiego. Noworodki potrafią rozróżnić intensywność tego smaku – mówi Dr inż. Ewa Lange z SGGW.
Audio
  • Ewa Lange tłumaczy naszą słabość do słodyczy (Na cztery ręce/ Czwórka).
  • Wizyta w laboratorium Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW (Na cztery ręce/ Czwórka).
Niebezpieczna przyjemność jedzenia słodyczy
Foto: Glow Images/East News

Słodycze są synonimem czegoś miłego, przyjemnego. Ale nasze słabość o nich jest też efektem ewolucyjnych przystosowań.
- Dojrzałe owoce są bardziej energetyczne i bezpieczniejsze od gorzkich i kwaśnych. Kiedyś przeżywały te osoby, które preferowały słodki smak - tłumaczy Ewa Lange z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.
Słodycze spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną problemów zdrowotnych.
- Od słodyczy nie można się uzależnić, ale przyzwyczaić. Wtedy są przyczyną problemów. Dlatego, tę słodką przyjemność trzeba ograniczać. Albo sięgać po produkty bezpieczniejsze, kontrolując ich skład - wyjaśnia gość audycji "Na cztery ręce".
W ramach Festiwalu Nauki, 25.09.2013 o godzinie 18, będzie można samodzielnie dowiedzieć się i doświadczyć jaki wpływ mają na nas spożywane produkty.
- Zaczniemy od zjedzenia porcji słodyczy. Następnie będziemy mierzyć poziom glukozy we krwi i analizować, co dzieje się w naszym organizmie. Ostatecznie sprawdzimy jak bardzo trzeba się spocić, żeby wykorzystać spożytą energię - zapowiada Ewa Lange.

jl

Czytaj także

Dietetyk: na wakacjach all inclusive możesz przytyć nawet 3 kilo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:30
Wakacje all inclusive i urlop nad morzem to najwięksi wrogowie szczupłej sylwetki. Co latem jeść, żeby nie przytyć - radzi dietetyczka, Magda Ochnio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość w ciąży? "To może mieć poważne konsekwencje"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 09:00
Jeśli jesteś w ciąży, lepiej zacznij odżywiać się zdrowo. Okazuje się bowiem, że niekontrolowanie przyrostu masy ciała w tej sytuacji może powodować poważne konsekwencje, zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka, m.in. wcześniejszy poród, poronienia, a także wady wrodzone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadwaga - plaga wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:23
Coraz większa liczba młodych Polaków ma problem z nadwagą. Nadmierna masa ciała częściej występuje u chłopców, jedynaków i wśród dzieci z dużych miast - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń