"Album" to pomnik wystawiony Trustowi. A w nim 25 lat pracy twórczej artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 10:00
368 stron wielkiego talentu. Taką imponującą objętość ma "Album", czyli największa jak dotąd monografia polskiego twórcy komiksów - Przemka 'Trusta' Truścińskiego.
Audio
  • Jak Timof Trustowi pomnik zbudował (Czwórka/Stacja Kultura)
Przemek Trust Truściński i Paweł Timofiejuk
Przemek 'Trust' Truściński i Paweł TimofiejukFoto: Wojciech Kusiński

- Śmieję się, że to taki monument postawiony na cześć 25-lecia mojej pracy artystycznej - mówi Przemek 'Trust' Truściński. - Kiedy album powstawał, aż sam zdziwiłem się, że aż tyle udało mi się w życiu stworzyć.

"Album" to najważniejsze komiksy, ilustracje oraz rysunki koncepcyjne Przemysława Truścińskiego, a także jego malarstwo, grafika oraz projekty reklamowe. Wszystko opatrzone odautorskim komentarzem.

- Pomysł na takie wydawnictwo narodził się przy okazji wystawy prac Przemka w BWA w Jeleniej Górze - wyjaśnia Paweł Timofiejuk z oficyny Timof i cisi wspólnicy. - Zdecydowaliśmy się na ten krok, wiedząc jednak, że nasz album musi być retrospektywą dokonań Trusta we wszystkich dziedzinach jego artystycznej aktywności.

W albumie znajdują się także teksty Bartka Chacińskiego, Wojciecha Kozłowskiego, Tomasza Kołodziejczaka, Piotra Machłajewskiego, Macieja Parowskiego, Mariusza Szczygła oraz Jerzego Szyłaka.

- Najwięcej problemów miałem oczywiście z selekcją prac. Musiałem przegrzebać moje przepastne kartony i przedyskutować wybór z kuratorem i wydawcą, co nie zawsze przebiegało w przyjaznej atmosferze - wspomina rysownik i autor komiksów. - Przebieraliśmy to ładne parę tygodni starając się pokazać pełne spektrum moich zainteresowań. W albumie znalazło się ponad 600 prac więc nieśmiało przypuszczam, że wszystko poszło zgodnie z planem.

kul

Czytaj także

Anne Goscinny ma tego samego ojca co Lucky Luke, Mikołajek oraz Asterix i Obelix

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 18:00
- Dla mnie ojciec to człowiek, który sprawił, że cała ziemia się śmiała. Jego nazwisko to synonim uśmiechu - mówi Anne Goscinny, córka znanego rysownika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fugazi" - muzyczny komiks o klubie-legendzie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 14:00
Działał niecały rok. To wystarczyło, by zorganizować w nim ponad 300 koncertów, na których zagrały najważniejsze polskie zespoły oraz zagraniczne składy. Klub Fugazi nie istnieje, ale czasy jego świetności przypomniał Marcin Podolec w komiksie "Fugazi Music Club".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyloty i odloty duńskiego fotografa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 14:14
Jacob Aue Sobol jest członkiem legendarnej agencji fotograficznej Magnum. To jeden z najważniejszych współczesnych twórców fotografii czarno-białej. Autor przejmujących zdjęć, które realizuje w podróży.
rozwiń zwiń