Polskie gwiazdy kina bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 15:30
Liczne jest grono Polaków, którym udało się odnieść sukces w Hollywood. To zarówno reżyserzy, scenarzyści, jak i operatorzy czy kompozytorzy. Dotarli do nich Agnieszka Niezgoda i Jacek Laskus.
Audio
  • Album "Hollywood PL" przedstawia Polaków, którzy odnieśli sukces w Hollywood (Czwórka/Stacja Kultura)
Okładka albumu Hollywood PL
Okładka albumu "Hollywood PL"Foto: mat. pras.

"Hollywood PL" to wspólne dzieło Agnieszki Niezgody oraz Jacka Laskusa. Wydawnictwo składa się z 23 wywiadów z polskimi bohaterami międzynarodowego kina, ludźmi, którym udało się osiągnąć sukces w Hollywood. Ilustracją rozmów są eksluzywne sesje zdjęciowe.
- Pomysł na ten album zrodził się w kuchni przy butelce wina, a mogę zdradzić, że nawet przy drugiej - zdradza w "Stacji Kultura" współautorka wydawnictwa Agnieszka Niezgoda. - Współautor, czyli autor zdjęć, operator Jacek Laskus, który mieszka tam na od lat, rzucił hasło - dlaczego by nie zrobić serii zdjęć, portretów, polskim artystom, którym się udało w Hollywood? Wino się lało, a ja pomyślałam z kolei - dlaczego by nie zrobić do tego serii wywiadów?
Początkowo Niezgoda i Laskus planowali, że wydawnictwo "Hollywood PL" powstanie w ciągu pół roku. Okazało się tymczasem, że pracy zajęły aż cztery i pół roku! - To po prostu była gigantyczna, ale i fascynująca robota - przyznaje autorka.
Bohaterami albumu jest dwudziestu trzech polskich filmowców, którym udało się osiągnąć międzynarodowy sukces i zaistnieć w mitycznej "fabryce snów", czyli Hollywood. Są to reżyserzy, operatorzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy czy kostiumolodzy. Autorka oprócz samych wywiadów zamieściła również opis drogi, jaką musiała przejść, aby spotkać się z poszczególnymi osobami.
- Pomyślałam sobie, że nie chcę, żeby był to taki koturnowy projekt, super poważny, sztywny - tłumaczy podejście Niezgoda.
Do części bohaterów "Hollywood PL" autorka dotarła sama, wiele pomogły też kontakty Jacka Laskusa. Efektem tego jest wydawnictwo, które właśnie trafiło do sklepów w całej Polsce.
(ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kino FILM KSIĄŻKA
Czytaj także

Antoni Pawlicki: "Papusza" opowiada o świecie, który od wieków jest obok nas

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:00
- Krzysztof czuwał nad tym, co rejestruje oko kamery. Joanna kładła nacisk na pracę z aktorami. Dzięki nim stworzyliśmy coś naprawdę wyjątkowego - tak o filmie "Papusza" mówią występujący w nim aktorzy - Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe życie Jacka Nicholsona

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 21:30
O niełatwych początkach kariery w Hollywood, wielkich kreacjach, poplątanych losach rodziny i kobietach życia Jacka Nicholsona opowiada biografia autorstwa Marca Eliota, która właśnie ukazała się na polskim rynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odświeżona magia przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:10
W kinie Iluzjon już w najbliższy weekend re-premiera filmu "Zew morza", który do polskich kin trafił oryginalnie w 1927 roku. O procesie rekonstrukcji archiwalnych obrazów opowiedział filmograf Michał Pieńkowski.
rozwiń zwiń