Julian Tuwim - poeta wielu pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:30
"Dla oszczędności zgaście światło wiekuiste, gdyby miało mi kiedyś zaświecić" - to ostatnie zdanie, które tuż przed śmiercią napisał na kawiarnianej serwetce Julian Tuwim. Poeta odszedł od nas 60 lat temu.
Audio
  • Wspominamy Juliana Tuwima (Czwórka/Stacja Kultura)
Warszawa, 1946 rok. Poeta i tłumacz Julian Tuwim w swoim mieszkaniu przy ulicy Wiejskiej.
Warszawa, 1946 rok. Poeta i tłumacz Julian Tuwim w swoim mieszkaniu przy ulicy Wiejskiej.Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

60-lecie śmierci twórcy i 100-lecie jego debiutu literackiego stały się okazją do tego, by mijający rok obchodzić jako Rok Tuwima.

Mistrzyni szydełka dzierga dla Tuwima - przeczytaj artykuł i obejrzyj galerię >>>

- Nie wszyscy wiedzą, że Tuwim urodził się w Łodzi, a to przecież najważniejsza postać z naszego miasta - tłumaczy Marcin Bałczewski, koordynator Roku Tuwima. - Poeta miał w mieście wiele ulubionych miejsc, wystarczy wymienić choćby miejsce jego urodzenia czyli obecną ulicę Kościuszki czy rzeźbę konia, koło dzisiejszego Teatru Pinokio.

Dorobek autora "Kwiatów polskich" jest bogata i różnorodna. Obejmuje nie tylko lirykę, ale też satyrę i groteskę, poezję dla dzieci, działalność przekładową, twórczość kabaretową, w tym skecze i piosenki oraz teksty pisane dla teatru i kina.

- Tuwima interpretuje się tak, jakby to był współczesny tekst. Do dziś, każdy z nas ma takich sąsiadów, jakich poeta opisał w wierszu "Mieszkańcy" - "Strasznych sąsiadów w strasznych mieszkaniach" - parafrazuje Arkadiusz Jakubik. - Te teksty dziś też są autentyczne.

Czwórka aktywnie włączyła się w obchody Roku Tuwima. 18 października ukazało się płytowo-książkowe wydawnictwo pt. "TuwiMiasto". Album poza utworem "Nie ma kraju" zawiera min m.in. pochodzącą z Archiwum Polskiego Radia wypowiedź Tuwima, nagraną w 1943 roku w Nowym Jorku, a także wiersze poety, w interpretacji Arkadiusza Jakubika. - To była propozycja nie do odrzucenia i przyjąłem ją dla Tuwima - zdradza aktor. - Wiersze tego poety towarzyszą mi, jak większości z nas, od dzieciństwa. Wychowałem się na "Ptasim Radiu", "Słoniu Trąbalskim" i "Lokomotywie". I trochę żałuje, że tak rzadko gości w naszym życiu Tuwim dla dorosłych.

Dziś Julian Tuwim uznawany jest za jednego z najważniejszych poetów XX wieku, nie tylko w kontekście polskim, ale także ogólnoświatowym. Nie zawsze jednak tak było. Kiedyś jego postać budziła sporo kontrowersji. Jedni wytykali mu żydowskie pochodzenie, inni oburzali się na jego utwory o wymowie pacyfistycznej, a jeszcze inni zarzucali mu związki z władzą ludową, których się z resztą nie wypierał. Krytycy literaccy cenią go zwłaszcza za umiejętności językowe.Twórczość Tuwima inspiruje także młode pokolenia poetów i muzyków.

(kul)

/
Czytaj także

Narratorem w filmie o Baczyńskim są jego wiersze

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 18:30
Relacje świadków, wypowiedzi żyjącej współcześnie młodzieży, ale przede wszystkim wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znalazły się w opowieści Kordiana Piwowarskiego o legendarnym poecie oraz bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Premiera filmu odbędzie się 15 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieteska: wybraliśmy poezję Tuwima, bo najważniejszy jest tekst

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 12:00
Zespół Buldog umieścił teksty Tuwima na swoich dwóch płytach. Na płycie "Chrystus miasta", pojawiło się dziewięć utworów do słów wybitnego poety, na krążku "Laudatores Temporis Acti" wykorzystano pięć wierszy. - Sytuacja trochę nas do tego zmusiła - mówił w rozmowie z Czwórką muzyk Piotr Wieteska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsce, w którym plecy Juliana Tuwima tracą swą szlachetną nazwę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 13:00
- Dla mnie Julian Tuwim to są trzy obrazy – mówi Arkadiusz Jakubik.
rozwiń zwiń