Festiwal Korczak - dla dzieci zakochanych w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
Wielkimi krokami nadchodzi największe wydarzenie teatralne dla dzieci i młodzieży w 2014 roku, czyli specjalna edycja Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak. Na najmłodszych czeka ponad 100 spotkań teatralnych oraz kilkadziesiąt warsztatów.
Audio
  • Wojciech Faruga o atrakcjach tegorocznego Festiwalu Korczak (Czwórka/Stacja Kultura)
Jedna z ubiegłych edycji Festiwalu Korczak
Jedna z ubiegłych edycji Festiwalu KorczakFoto: PAP/ Andrzej Rybczynski

Tegoroczna, 8. edycja imprezy potrwa od 23 do 31 maja. Przygotowania do niej trwały trzy lata, a twórcy tegorocznych spektakli przyjadą do Polski z sześciu kontynentów. W wielkim otwarciu festiwalu udział ma wziąć 1500 osób. - Inwazja ludzi z całego świata, zainteresowanych teatrem, będzie ogromna, a pierwsi goście już do nas dotarli - mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Korczak Wojciech Faruga.

Ponieważ Festiwal Korczak kierowany jest głównie do odbiorców poniżej 18. roku życia, organizatorzy starali się dostosować repertuar do tej grupy wiekowej. - W teatrze dla dzieci i młodzieży zmieniają się dziś trendy - mówi Faruga w "Stacji Kultura". - W tym roku zaprezentujemy więc trzy główne bloki tematyczne, m.in. teatr dla nastolatków.

Jak przyznaje Faruga, przygotowanie spektaklu teatralnego dla młodego człowieka to zadanie karkołomne. - Trudno jest zrobić spektakl dla młodzieży w wieku 15-18 lat. To już nie jest sztuka dziecięca, a jeszcze nie sztuka dla dorosłych. Takie spektakle wymagają dużego wyczucia i błyskotliwości w podejściu do młodego widza - mówi ekspert.

Symbolem Festiwalu jest "Złocisty", czyli… słonecznik. - Jedną z ważnych części imprezy był zawsze happening "Słoneczniki", w którym udział brało ok. 300 dzieci. Maszerowały one z kwiatami przez Warszawę. Teraz jednak nie ma słoneczników, więc musieliśmy improwizować - opowiada Faruga.

By dowiedzieć się, co wymyślili organizatorzy Festiwalu Korczak zamiast "Złocistego", a także jak brać udział w imprezie, by zobaczyć jak najwięcej posłuchaj nagrania rozmowy z Wojciechem Farugą.

(kd/pj)

Czytaj także

"Jeżeli ktoś za bardzo fika, to nie pofika długo"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 16:00
Gościem Czwórki jest aktorka Agnieszka Michalska, z którą rozmawiamy o aktorstwie, relacji życie – teatr i tym jak w sztuce teatralnej pokazać można świat korporacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Daukszewicz: w życiu najważniejsza jest przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 13:00
Został uznany za "aktorską nadzieję 2012" roku. Wypatrzyła go reżyserka Agnieszka Glińska, a Maciej Englert powierzył mu jedną z ról w "Hamlecie". Talent ma w genach, czy mógł wybrać inną drogę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Cieplak - dendrolog, który pokochał teatr

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:00
- Piotr Cieplak wszędzie tam, gdzie reżyseruje spektakl, sadzi także drzewa - opowiada krytyk teatralny Bartek Miernik. - Sporo tych drzew, wyrastających z doniczek na korytarzach, nazbierało się m.in. przy Teatrze Powszechnym w Warszawie, gdzie wystawiano "Króla Lira" w jego reżyserii.
rozwiń zwiń