Magdalena Różczka i jej wakacyjne lektury

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:00
Popularna aktorka, którą ostatnio możemy oglądać w serialu "Lekarze" na wakacje poleca książkę, której akcja dzieje się... w szpitalu. - Zazwyczaj szukam książek, które jednoczesnie śmieszą mnie i wzruszają. I taka właśnie jest "Pacjentka z sali nr 7" - mówi Magdalena Różczka.
Audio
  • Idealna lektura na lato według aktorki Magdaleny Różczki (Czwórka?Stacja kultura)
Magdalena Różczka podczas nagrania słuchowiska, w Teatrze Polskiego Radia
Magdalena Różczka podczas nagrania słuchowiska, w Teatrze Polskiego Radia Foto: PR/Wojciech Kusiński

Wakacje to idealny czas, żeby nadrobić kulturalne zaległości. Aby jednak uniknąć miotania się między półkami w księgarni i zastanawiania się, która książka będzie dobra na lato, poprosiliśmy o pomoc znane aktorki oraz aktorów, artystów i muzyków.

okładka
okładka książki

Jako pierwsza w Czwórkowym cyklu "Gorące strony" o swoich literackich preferencjach na lato opowiedziała Magdalena Różczka. - W tej chwili czytam "Pacjentkę z sali nr 7" Baptiste'a Beaulieu - mówi aktorka. - Głównym bohaterem i narratorem tej opowieści jest młody lekarz, który opisuje szpital, czyli swoje miejsce pracy. Robi to tak wspaniale, że książkę czyta się jednym tchem.

Być może dlatego, że Baptiste Beaulieu wie, o czym pisze, bo sam jest lekarzem, a na dodatek autorem poczytnego bloga "Alors voilà: dziennik pojednania leczonych i leczących". - W tej książce szpitalna rzeczywistość pokazana jest z różnych stron - opowiada Magdalena Różczka. - Jest tu i humor, gdzie trzeba jest też i powaga. Są historie pacjentów, ale też wyraziste postaci współpracowników. Przedstawione czasem na wesoło i lekko sarkastycznie. Czasem wręcz złośliwie.

Magdalena Różczka opowiada o aktorstwie i potrzebie pomagania innym >>>

Oprócz ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych Magdalena Różczka ma na swoim koncie fantastyczne kreacje dubbingowe oraz audiobookowe - m. in. w "Planecie 51', "Kung Fu Pandzie" oraz filmie "Oz Wielki i Potężny". W wywiadzie udzielonym Uli Kaczyńskiej w audycji "EX Magazine" aktorka przyznała, że to, co ją najbardziej pociąga w tym zawodzie, i to od pierwszego roku studiów, to właśnie praca z głosem. - Przygodę z dubbingiem zaczynałam od bajek i zawsze z radością przyjmuję propozycję współpracy przy takich przedsięwzięciach. Chętnie też angażuje się w nagrywanie audiobooków. Głos Magdaleny Różczki usłyszeć możemy m. in. w "Samotności w sieci" Janusza L. Wiśniewskiego oraz w kryminale Joanny Chmielewskiej "Wszystko czerwone".

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA wakacje
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Wiernikowska: nie jestem reporterem wojennym

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 14:45
Maria Wiernikowska przez wiele lat relacjonowała dla polskich mediów konflikty wojenne. O kilku z nich opowiedziała w swoim najnowszym dziele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Wojciechowska: kobiety mnie fascynują

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 18:10
Dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska mówi, że ma w sobie coś z emancypantki. - Kobiety są ciekawsze i bardziej interesujące z punktu widzenia dziennikarskiego - przyznała w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń