Buckingham Palace - rezydencja godna królów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 13:00
Londyński pałac brytyjskiej monarchii nie jest jedynym miejscem, gdzie rezyduje królowa. Jednak ani podlondyński Windsor, ani Edynburg Castle w Szkocji nie mogą się z nim równać.
Audio
  • O Buckingham Palace opowiada Sławomir Izak, anglista (Czwórka/Stacja Kultura)
Pałac Buckingham - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów
Pałac Buckingham - oficjalna rezydencja brytyjskich monarchówFoto: shutt

Buckingham Palace jest główną, najważniejszą rezydencją monarchii Wielkiej Brytanii.  Mimo że królowa Elżbieta II nie mieszka w nim cały czas, to identyfikowany jest jako dom królowej, miejscem, w którym przyjmuje gości.

- Część tego pałacu można zwiedzać - mówi Sławomir Izak, anglista. - Oczywiście nie prywatne pokoje, ale bardziej oficjalne pomieszczenia, gdzie gromadzone są różnego rodzaju dzieła sztuki, klejnoty królewskie i gdzie przyjmowani są zagraniczni oficjele.

Pałac stoi na swoim miejscu od 1705 roku, ale jego historia sięga dawniejszych czasów. Miejsce to upodobał sobie jeszcze Henryk VIII, który tam organizował polowania. - Teren ten następnie został wydzierżawiony diukowi Buckingham i stąd właśnie pochodzi nazwa pałacu - przypomina Izak. - Sam tzw. Buckingham House już nie istnieje, natomiast na jego gruzach został zbudowany dzisiejszy pałac, który rozbudowywano z biegiem lat.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

Mianem rezydencji monarchii Buckingham Palace może szczycić się od czasów królowej Wiktorii. To właśnie ona podjęła decyzję o przebudowie pałacu, który nie był zbyt komfortowym miejscem: brakowało wentylacji, a kominki strasznie dymiły. Królowa Wiktoria pragnęła, żeby pałac odzwierciedlał wielkość Imperium Brytyjskiego. Przez szereg lat rozbudowywano różne jego części, gromadzono w nim dzieła sztuki.

Jedna rozbudowa, wykonana w latach 1825-35, przypisywana jest Johnowi Nashowi, wybitnemu brytyjskiemu architektowi. Jest on też autorem łuku triumfalnego Marble Arch. Ciekawostką jest, że łuk ten początkowo był bramą Buckingham Palace. W 1851 roku rozebrano go i przeniesiono w obecne miejsce, podobno dlatego, że królewska kareta nie mogła zmieścić się pod łukiem.

Dowiedz się: Czyją twarz ma Statua Wolności i dlaczego jest symbolem Ameryki?

Kolekcje dzieł sztuki i klejnotów to skarby Buckingham Palace. Od kilku lat mogą je oglądać turyści. Spoglądając na maszt przed pałacem, mogą zaś dowiedzieć się, czy królowa aktalnie jest w domu, czy też nie. Królewska flaga łopocząca na wietrze oznacza, że możemy jej wypatrywać w którymś z pałacowych okien.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat Buckingham Palace, wysłuchaj zapisu audycji "Stacja Kultura".

(pj, ac)

Czytaj także

Liverpool - światowa stolica popu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 15:30
The Beatles, FC Liverpool i plaże. W naszym cyklu podróżniczym zabieramy Was na wycieczkę do światowej stolicy popu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poruszać się po Londynie środkami transportu miejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 19:23
Jeśli planujecie w najbliższych dniach wycieczkę do Londynu - oto, co musicie wiedzieć o tamtejszej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hamburg - jedno z najciekawszych portowych miast świata

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 10:00
Choć namówienie młodych Polaków, by udali się na wycieczkę do Berlina nie stanowi z reguły problemu, z Hamburgiem jest już gorzej. Tymczasem, jak przekonuje podróżnik Adam Gąsior, to miasto, w którym nie można się nudzić.
rozwiń zwiń