Co Mateusz Damięcki czyta w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 07:00
Mateusz Damięcki w cyklu "Gorące strony" przyznał się do fascynacji literaturą rosyjską i dodał, że nie jest na bieżąco z książkowymi nowościami. - Na co dzień mam bardzo mało czasu na czytanie - przyznał szczerze.
Audio
  • Mateusz Damięcki od lat jest wielkim fascynatem rosyjskiej kultury (Czwórka/Stacja Kultura)
Mateusz Damięcki w Czwórce
Mateusz Damięcki w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ostatnio Mateusz wciela się m.in. w tytułową rolę bohatera bestselleru E. L. Jamesa "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w spektaklu, który można oglądać w Teatrze Polonia. Książka ta nie przypadła mu jednak zanadto do gustu i nie będzie do niej wracał. - Przeczytałem ją ze względu na pracę, którą wykonuję. Staram się zawsze podejść wielopoziomowo do wykonywanego zadania. "Pięćdziesiąt twarzy Greya" jest książką bardzo prostą, by nie powiedzieć prostacką. Słowa z niej wylewają się jak woda. Zawsze mam problem z pozycjami, które za szybko się czyta, coś z nimi jest nie tak. I w tym przypadku to się potwierdziło - przyznał w Czwórce aktor.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Damięcki zdradził również, że jest na bakier z nowościami na rynku wydawniczym. - Zwyczajnie nie mam czasu, żeby na bieżąco czytać, tak jest już od lat. Regularnie, co jakiś czas, nadrabiam zaległości, ale na tym się kończy - dodał.

Okładka
Okładka książki

Ostatnio podczas urlopowego wyjazdu aktor przeczytał "Metro 2033", którego autorem jest Dmitry Glukhovsky. Książka mocno go zainteresowała. - Mnie ogólnie fascynuje to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, tamtejsza kultura. Staram się zwracać uwagę na to, co dociera do mnie z Rosji, choć nie zawsze daję radę, żeby być z tym na bieżąco. Do "Metro 2033" sięgnąłem też z małym opóźnieniem, ale absolutnie nie żałuję. To dość ciekawa wizja postapokaliptycznego świata, cywilizacji, która po wybuchu atomowym skryła się w moskiewskim metrze. Jest to interesująca parabola, która pokazuje kondycję człowieka i świata w przyszłości, ale niejako z perspektywy współczesności - skwitował Damięcki.
Cykl "Gorące strony" w każdy poniedziałek w "Stacji Kultura" po 11.00.
ac/pj

Czytaj także

Hłasko w świecie slumsów i hipsteriady w nowej powieści Czubaja

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 07:15
- Jeśli chodzi o autorów kryminałów i thrillerów, to w swoich powieściach najchętniej rozstają się z politykami - mówi Mariusz Czubaj. Akcja jego najnowszej książki "Martwe popołudnie" dzieje się w świecie sfer rządzących, biznesmenów i ludzi mediów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aneta Jadowska: Dora Wilk znów musi zmierzyć się ze złem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 11:35
W księgarniach można już kupić najnowszą powieść Anety Jadowskiej. "Egzorcyzmy Dory Wilk" przypadną do gustu tym, których pociągają kryminalne zagadki, jak i osobom, które lubią przenieść się w świat fantazji. Niekiedy bardzo mrocznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smutne początki Andrzeja Mleczki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:55
Andrzej Mleczko to jeden z najbardziej cenionych współczesnych rysowników. Jego prace od lat bawią, ale też dają do myślenia, będąc najczęściej bieżącym komentarzem do sytuacji politycznej i społecznej.
rozwiń zwiń