Belgrad i jego podziemny świat

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 17:34
Belgrad to miasto, które zachwyca nie tylko fascynującą architekturą i klimatem. Można powiedzieć, że mamy tam do czynienia z prawdziwym podziemnym światem!
Audio
  • Belgrad to niezwykła historia, architektura i klimat (Czwórka/Stacja Kultura)
Park Kalemegdan to jeden z centralnych punktów Belgradu - stolicy Serbii
Park Kalemegdan to jeden z centralnych punktów Belgradu - stolicy SerbiiFoto: Zivojin Misic / Wikipedia

Pod stolicą Serbii znajduje się ogromna liczba podziemnych szlaków, pomieszczeń, za których wybudowaniem stoją kolejne pokolenia mieszkających tam osób. Warto wspomnieć, że miasto to było najeżdżane ponad 40 razy!

- Przez całą swoją historię Belgrad przechodził z ręki do ręki, pomiędzy różnymi władcami i narodami. Te podziemne pomieszczenia były potrzebne do przemieszczania się, przechowywania broni, ale też oczywiście ludzi - tłumaczy pochodząca z Serbii Ana Rancic-Malczewska.

Górzyste
Górzyste położenie Belgradu sprzyjało
powstaniu "podziemnego" miasta

Wybudowanie takiej sieci było możliwe ze względu na położenie Belgradu. Jest on usytuowany na skarpie. - Całe miasto jest bardzo górzyste, co umożliwiało wykorzystanie przestrzeni podziemnych. Centralnym historycznym miejscem jest Kalemegdan, na którym znajduje się studnia rzymska. Nigdy nie było do końca wiadomo, co kryje się na jej dnie - przybliżyła Rancic-Malczewska.
PRZECZYTAJ TEŻ: Belgrad kusi nocnym życiem

Pod Belgradem znajdują się także sztuczne jaskinie i szlaki stworzone na potrzeby turystyczne. Wspólnie tworzą one fascynujący labirynt.

Więcej na ten temat dowiecie się z zapisu audycji "Stacja Kultura".
ac/mp

Czytaj także

Belgrad - fuzja kultur i smaków

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 09:00
Chorwacja, czy Czarnogóra, to od kilku lat częste kierunki wakacyjnych wojaży Polaków. Serbia jednak wciąż, spośród krajów byłej Jugosławii, pozostaje dla nas miejscem nieodkrytym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Środkowoeuropejska perła secesji - Subotica

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 17:30
- To miasto jest miejscem wielonarodowościowym, wielokulturowym, środkowoeuropejskim w najlepszym tego słowa znaczeniu - mówi Bartosz Kaftan. - W całym mieście znajdziemy tabliczki z nazwami ulic w 3 językach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samochodem przez Bałkany

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 14:44
Przejazd autem przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Serbię to pomysł rewelacyjny, ale czy bezpieczny?
rozwiń zwiń