"Polska przedwojenna". Historia opowiedziana zdjęciami

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 14:04
O albumie, który odkrywa przed nami fascynującą rzeczywistość II Rzeczpospolitej w Czwórce opowiadał Andrzej Barecki, współautor odpowiedzialny za projekt graficzny "Polski przedwojennej". Dlaczego otwiera go rozdział ze zdjęciami jeszcze z okresu zaborów?   
Audio
  • Jaką Polskę pokazują fotografie albumu "Polska przedwojenna"? (Stacja Kultura/Czwórka)
Andrzej Barecki, współautor albumu wydawnictwa Bosz Polska przedwojenna
Andrzej Barecki, współautor albumu wydawnictwa Bosz "Polska przedwojenna"Foto: Czwórka

- Jest to rodzaj wstępu do dwudziestolecia międzywojennego. Musieliśmy ten rozdział ograniczyć, bo inaczej książka miałaby 10 tomów - żartował Andrzej Barecki. - Wprowadzenie pokazuje to, czego już się nie zobaczy. Wtedy nie było samochodów, tak jak w 20-leciu, a zdjęcia były robione inną techniką. Trzeba było je ustawiać - wyjaśniał.

Andrzej Barecki Zdjęcia, które leżą w zamknięte w archiwach mają bardzo dużą wartość. Stanowią część naszego kulturowego dziedzictwa 

W 20-leciu technika poszła do przodu i pojawiły się aparaty o charakterze reporterskim. Pejzaż tego okresu to tętniące życiem ulice, żwawo rozwijające się sieci komunikacyjne i idylliczne obrazy. - Fotografie miast stanowią tylko część tej składającej się z ponad dwustu zdjęć książki. Mamy tu też regiony, wieś, dwory i wybitne postacie tamtej epoki - opowiadał Andrzej Barecki.    

W "Stacji Kultura" zaproszony gość zdradzał też, skąd pochodzą zdjęcia opublikowane w "Polsce przedwojennej", jak trzeba było je obrabiać i dlaczego nawet defekty na fotografiach mają swoją wartość historyczną.

Sprawdź też:
boy żeleński tuwim pap 1200.jpg
Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Andrzej Barecki (współautor albumu "Polska przedwojenna")

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 10.08

jsz/kd

Czytaj także

Czułość dla ludzi w opowiadaniach "Życia Lali"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 14:04
- "Lalę" napisałem pomiędzy 2000 a 2002 rokiem. To powieść o mojej babci Helenie Karpińskiej, której życie pokazuje, co się z nami działo w XX wieku - mówi w Czwórce pisarz Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Audiobooki i e-booki - nowy rozdział w czytelnictwie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 16:12
Rynek książek elektronicznych zrewolucjonizował sposób korzystania z literatury. Czy Polacy porzucają książki tradycyjne na rzecz elektronicznych?
rozwiń zwiń