Leski: drugą odsłonę "Lasu głosów" trzeba poczuć

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 16:40
- Pierwsza część instalacji "Las głosów" polegała na tym, że w ramach festiwalu "Skrzyżowanie Kultur" przenieśliśmy las do namiotu pod Pałac Kultury w Warszawie. Stworzyłem do niego kompozycje - wspomina w rozmowie z Kasią Dydo Leski, wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta.   
Audio
  • "Las głosów vol. 2" - projekt, którego trzeba doświadczyć (Stacja Kultura/Czwórka)
Leski i Kasia Dydo w studiu Czwórki
Leski i Kasia Dydo w studiu Czwórki Foto: Czwórka
Sprawdź też:
las 1200x660.jpg
Wybierz się do lasu... w centrum Warszawy

Do stworzenia muzyki "Lasu głosów" Leski wykorzystał technikę field recordingu. - Po prostu wziąłem dobry dyktafon i nagrywałem różne dźwięki. Odkryłem wtedy, że niemożliwe jest znalezienie ciszy na przykład w środku Puszczy Bolimowskiej - tłumaczy artysta. - Potem poszedłem do studia i szperałem w tych dźwiękach. I tak stworzyłem sześć kompozycji do instalacji "Las głosów" - dodaje Leski.

W drugiej odsłonie tego projektu napisana przez niego muzyka zabrzmi ponownie na specjalnej ścieżce w warszawskim parku Morskie Oko, jednak, jak podkreśla Leski - tym razem punkt ciężkości został przeniesiony w stronę muzyki na żywo. To sześć, odbywających się w lipcu i sierpniu, oraz poświęconych emocjom koncertów - "Zdziwienie", "Radość", "Wstyd", "Złość", "Ekscytacja" i "Smutek".

Na pierwszym z nich, 22 lipca, u boku Leskiego wystąpił między innymi aktor Janusz Chabior. - To był totalny eksperyment - podkreśla Leski i opowiada, jak Janusz Chabior poradził sobie z nietypowymi wyzwaniami wokalnymi. Mówi także o tym, jak zrobić koncert imporowizowany, a także kto pojawi się na kolejnych wydarzeniach drugiej odsłony "Lasu głosów".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Leski (wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta)

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 11.07

jsz/bch

Czytaj także

Duet Catz ’N Dogz: walczymy ze stereotypami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 17:00
W "Muzycznym Lunchu" Wojtek i Grzesiek, czyli duet Catz'N Dogz, jeden z najważniejszych projektów na polskiej scenie muzyki elektronicznej ostatnich lat, opowiadali o ich najbliższym, objętym patronatem Czwórki koncercie w warszawskim Klubie Smolna, a także o fonograficznych projektach Pets i Step Recordings. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nocny manifest muzyczno-dźwiękowy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 15:18
Twórcy muzyki współczesnej chętnie stawiają wyzwania słuchaczom nie tylko samymi dźwiękami, ale także nietypowymi miejscami i porami koncertów. - Na Instalakcjach w warszawskim Nowym Teatrze zaśpiewamy o 4.30 nad ranem. Nasz występ obejmuje jeden utwór: "Stimmung" Karlheinza Stockhausena - mówili Dominice Klimek muzycy z grupy Pro Modern Sextet. 
rozwiń zwiń