Skonfrontuj się z belgijskim humorem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:00
- Wydaje mi się, że wystawa artystów belgijskich jest swego swego rodzaju skonfrontowaniem widza z innym nieco spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość - mówi Elżbieta Laskowska, współkuratorka ekspozycji "Rysunki z Belgii". 
Audio
  • Elżbieta Laskowska opowiada o wystawie "Rysunki z Belgii" (Stacja Kultura/Czwórka)
Norbert Van Yperzeele (YIP), W trosce o... Taking care
Norbert Van Yperzeele (YIP), W trosce o... Taking care Foto: mat. prom.

Gość Kasi Dydo wyraża nadzieję, że wystawa prac artystów z Belgii jest dla gości Muzeum Karykatury uniwersalna i zrozumiała. Ma okazje słuchać i obserwować zwiedzających, którzy nierzadko wybuchają śmiechem. 

- Taka jest też specyfika Muzeum Karykatury. Karykatura kojarzy się ze śmiechem ale i ze wzruszeniem, wewnętrznym rozegraniem dowcipu - mówi gość Czwórki. - O rodzajach poczucia humoru, z podziałem na nacje, moglibyśmy rozmawiać bardzo długo - dodaje. 

Ekspozycja prezentuje rysunki i grafiki 9 artystów, 3 z nich, przybyło na otwarcie wystawy. - Oni zauważają różnice między polską, a belgijską karykaturą - mówi Elżbieta Laskowska. - Mówią, a ja nie do końca się z nimi zgadzam, że ich sztuka mówi bardziej wprost o konkretnych tematach - dodaje. 

Co łączy Belgów pokazujących swe prace na wystawie? W jakich technikach tworzą? Do jakiej tradycji się odwołują? I jak można powiązać ekspozycję "Rysunki z Belgii" z drugą wystawą w muzeum pt. "Światło"?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, współkurator ekspozycji "Rysunki z Belgii")

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 11.16

pj/ac

Czytaj także

Joanna Kordjak: Lalka to ambiwalencja. Życie i śmierć w obiekcie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:04
Niewinna i groźna, zawieszona pomiędzy żywym a martwym, ruchomym i nieruchomym, ludzkim i nieludzkim - lalka teatralna - budzi fascynacje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czego słucham, kiedy patrzę". Wystawa plakatów Weroniki Reroń

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:07
W 2019 roku cykl koncertów "Muzyka w Pracowni" obchodzi drugie urodziny. Z tej okazji opiekunowie miejsca zapraszają na wystawę plakatów stworzonych na potrzeby imprez muzycznych, które wydarzyły się w stołecznej Otwartej Pracowni Jazdów w ostatnim roku.
rozwiń zwiń