Beethoven nie jest modny, czyli muzyczne awantury wg Marianny Oklejak

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:50
- Jestem synestetykiem. Dźwięki widzę w kolorach, kształtach i układach przestrzennych. Postanowiłam to wykorzystać tworząc graficzną historię muzyki - opowiada Marianna Oklejak, autorka albumu "No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk". 
Audio
  • Marianna Oklejak i niezwykła historia muzyki dla młodszych i starszych melomanów (Stacja Kultura/Czwórka)
The Beatles na muralu w Londynie
The Beatles na muralu w LondynieFoto: chrisontour84/Shutterstock.com

Czytaj także
shutterstock_robbie_williams 1200.jpg
Brudny Harry popu: Robbie Williams

Książka "No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk" jest koncertowo napisana i zilustrowana. Przedstawia historię muzyki od 1949 roku aż do współczesności i robi to tak, że wydawnictwo doceniły nie tylko dzieci, ale także starsi melomani. - Kiedy jest mowa o The Beatles starałam się nawiązać do estetyki "Żółtej wodzi podwodnej", a kiedy pisze o funku i o Moondogu, wkładam to w obrazek, który może kojarzyć się z obrazem Pieta Mondriana "Brooklyn Boogie"- wyjaśnia.

Czytaj także
the beatles 1200.jpg
"Biały album" Beatlesów do dziś edukuje muzyków

Bohaterami tej historii są Pies, Fretka i Mały Króliczek. Kiedy zostają same w domu, futrzaki wskakują do gramofonu i razem z czytelnikami wyruszają w szaloną podróż przez pokręcone dzieje muzyki rozrywkowej. Kim są "patron saints" muzyki rozrywkowej? Co zapowiada wściekły żółw, który pojawia się w zakończeniu książki? W jakich okolicznościach Marianna Oklejak spotkała Davida Bowiego? O tym m.in. w rozmowie Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 11.04.2019

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Twist and shout" - znajdź smaczki z Beatlesów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 12:35
Teatr Rampa opanowany został przez próby do nowego widowiska muzycznego z kultowymi przebojami The Beatles, w uwspółcześnionych aranżacjach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wodecki Twist Festival. Trzy trąbki i wspaniałe głosy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 13:00
- Za tym projektem stoją: wspaniała muzyka, pozytywna energia i mój Tata - opowiada Katarzyna Wodecka, pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Wodecki Twist Festival.
rozwiń zwiń