Seriale - w czasie izolacji nadrabiamy zaległości

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 17:41
"Unorthodox", "Noughts + Crosses" i nostalgiczny powrót do dzieciństwa. Kaja Klimek obok serialowych nowości, w opowieściach szuka też ukojenia. 
Audio
  • Kaja Klimek poleca seriale, do których warto powrócić w czasach izolacji (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Roman Samborskyi

seriale oglądanie popcorn 1200.jpg
Seriale na kwarantannę poleca Kaja Klimek

"Unorthodox" to prawdziwa historia, która przenosi nas do Nowego Jorku, do dzielnicy Williamsburg. - To dzielnica, w której mieszkają chasydzi, ortodoksyjni żydzi, którzy żyją w zgodnie z mocno określonymi zasadami - opowiada Kaja Klimek. - Wśród nich mieszka młoda dziewczyna, Esti, która nie do końca pasuje do tego świata. Jej matka już z tego świata uciekła, co też jest pewnym dziedzictwem - dodaje. 

W pierwszym odcinku serialu poznajemy Esti, gdy jest bardzo młoda i właśnie ma wychodzić za mąż za Jankiego. - Z bohaterami wchodzimy w świat rytuałów, przygotowań, tej kultury, która mocno oderwana jest od naszego codziennego doświadczenia - ocenia ekspertka. - Ci ludzie funkcjonują w najlepszym, najbardziej rozwiniętym, dynamicznym i postępowym mieście na świecie. Jednocześnie są bardzo mocno zamknięci. 

W kontekście tego serialu należy wspomnieć o Deborze Feldman, pisarce, która zainspirowała Esti, główną bohaterkę, która jest również współautorką scenariusza. Kaja Klimek zwraca uwagą na podwójną chronologię serialu, a także piękne sceny pokazujące emacypację, uwalnianie się bohaterki. 


Drugim serialem z grupy nowości, który poleca gość Czwórki jest "Noughts + Crosses". - To trochę "Igrzyska śmierci", trochę "Czarna Pantera", a trochę "Romeo i Julia" - mówi Kaja Klimek. - To alternatywna historia, świat odwrócony. W XII wieku to Africa podbija Albion i rasą dominującą od tamtych lat są czarnoskórzy, a nie biali. To świetny pomysł, by tak pokazywać historię - ocenia. 


Trzecia propozycja ekspertki to powrót do przeszłości, do lat 80. "Arabela" to serial czechosłowacki, który wielu z nas pamięta z dzieciństwa. - Wybrałam go, bo dziś mam potrzebę powrotu do rzeczy, które mają trochę lat - przyznaje. - Niektórzy nadrabiają zaległości z "kupek wstydu", ja wracam nostalgicznie do dzieciństwa. "Arabela" jest ciepła, zabawna, w starym stylu - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyk filmowy)

Data emisji: 02.04.2020

Godzina emisji: 10.09

pj

Czytaj także

Seriale, które warto zobaczyć. Poleca Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 15:00
- "Zero zero zero" to zrealizowany z rozmachem nowy serial twórców "Gomorry", którzy tym razem wzięli na celownik międzynarodowy handel kokainą - mówi Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Extras", "Spisek przeciwko Ameryce" ,"Giri/Haji" - polecamy seriale

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 10:07
Bez pośpiechu, w dresie lub piżamie, dowolną ilością popcornu i ulubionych przekąsek zachęcamy do pozostania w domu i nadrobienia zaległości serialowych. Wśród propozycji od Kai Klimek z którą połączymy się na żywo za pośrednictwem Skype znajdą się produkcje, na które warto poświęcić wolny czas.
rozwiń zwiń