Galerie na świecie. Stany, Korea, Japonia - poznaj ich sztukę z kanapy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 12:11
Detroit, Boston, Seul, Tokio - muzea tych miast zapraszają na znakomite wycieczki w sieci. Wystarczy łączność z internetem i już możemy oglądać obrazy Fridy Kahlo, Edgara Degas czy ogród krajobrazowy Zenko Adachiego. 
Audio
  • Online po galeriach Stanów i Azji oprowadza Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)
Pamiątki z Fridą Kahlo w Meksyku
Pamiątki z Fridą Kahlo w MeksykuFoto: Anna Sulencka2/Shutterstock.com

Muzeum Sztuki w Detroit (Detroit Institute of Arts) od ponad wieku jest uznawane za latarnię kulturową w tym regionie Stanów Zjednoczonych. Zostało założone w 1885 roku, mieściło się przy Jefferson Av., jednak ze względu na szybko rosnącą kolekcję przeniosło się w 1927 na Woodward Avenue. Ada Janiszewska zwraca uwagę, że sam budynek zaprojektował Paul Cret, dlatego samo zwiedzanie warto zacząć od obejrzenia tej znamienitej architektury. 

Podczas pandemii koronawirusa pracownicy tej instytucji zapraszają na wirtualne zwiedzanie czterech wystaw online. - Jedną z nich jest wystawa poświęcona słynnej artystce Fridzie Kahlo - zdradza Czwórkowa reporterka. - Znajdziemy tam zdjęcia tej artystki, opowieści o niej, jej związkach z Detroit, fotografie i obrazy. 

Drugą ciekawą propozycją, jest wystawa prezentująca zwyczajnych ludzi, namalowanych przez niezwyczajnych artystów. To seria obrazów takich malarzy jak Edgar Degas czy Auguste Renoir.

Wirtualnie możemy odwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie. To jedno z najbardziej wszechstronnych muzeów sztuki na świecie.  Ma kolekcję ilustrującą szerokość, bogactwo i różnorodność ekspresji artystycznej od czasów prehistorycznych po współczesne. Online pracownicy placówki zapraszają do oglądania aż 16 ekspozycji, w tym aż 8 związanych z modą. - Jedna z nich jest "Moda na przełomie wieków", na której pokazane są liczne akcesoria modowe czy części ubioru. Kolejna to "Akcesoria modowe z XX i XXI wieku" - zdjęcia eksponatów są szczegółowo opisane - wymienia Ada Janiszewska. - W muzeum warto też dowiedzieć się jak wygląda konserwowanie torebek - dodaje. 


Ze Stanów Zjednoczonych Ada Janiszewska proponuje wirtualną podróż do Azji, do Tokio i Seulu. 

Narodowe Muzeum sztuki Współczesnej Seul to jedno z najpopularniejszych muzeów w Korei Południowej. Dzięki opracowanej wirtualnej wycieczce 6 pięter współczesnej sztuki koreańskiej i międzynarodowej możemy oglądać z własnego fotela. 


- Doskonałą propozycją jest wystawa "Reframing the horizon of craft in Korea 1950-70", która była planowana na druga połowę roku - mówi Ada Janiszewska. 

Tempo i możliwości wirtualnego zwiedzania sprawiają, że z Seulu tylko krok-klik dzieli nas od Tokio. - Tam w Adachi Muzeum of Art czeka na nas spektakularny ogród krajobrazowy, który został zaprojektowany w 1970 roku przez samego Zenko Adachiego - wyjaśnia Czwórkowa reporterka. 

W muzealnych salach zgromadzona jest imponująca kolekcja współczesne sztuki japońskiej w tym ponad 100 obrazów Taikana Yokoyamy. Dziś muzeum zaprasza do zwiedzania 6 wystaw online. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 20.05.2020

Godzina emisji: 10.15

pj/kul

Czytaj także

Galerie na świecie. Wschód, NASA, przyroda i Hiszpania

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 14:06
Gdy musimy zostać w domu warto rozsiąść się na kanapie, otworzyć laptopa i serfować po świecie, po muzeach. Od starożytnych Chin, po kosmos. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Disney i znaczki w USA, brytyjskie globusy i rosyjski Ermitaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Dziś muzea na całym świecie pracują nad dygitalizacją swoich kolekcji. Coraz większa liczba instytucji zaprasza swoją publiczność na wirtualne zwiedzanie. W Czwórce odwiedzamy San Francisco, Waszyngton, Londyn i Sankt Petersburg. 
rozwiń zwiń