Galerie na świecie. Disney i znaczki w USA, brytyjskie globusy i rosyjski Ermitaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Dziś muzea na całym świecie pracują nad dygitalizacją swoich kolekcji. Coraz większa liczba instytucji zaprasza swoją publiczność na wirtualne zwiedzanie. W Czwórce odwiedzamy San Francisco, Waszyngton, Londyn i Sankt Petersburg. 
Audio
  • Ada Janiszewska zaprasza na wycieczkę po światowych galeriach (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Muzeum Rodzinne Walta Disney'a zaprasza do wzięcia udziału w wystawie sztuki społeczności wirtualnej. - "Świat jutra. Wystawa sztuki społeczności wirtualnej" prezentować będzie różnorodny wybór dzieł sztuki stworzonych przez dorosłych i nastolatków, artystów z całego świata - wyjaśnia Czwórkowa reporterka, Adrianna Janiszewska. - Profesjonalni artyści i amatorzy proszeni są o przesłanie zeskanowanego lub sfotografowanego swojego nowego, lub wcześniej utworzonego obrazu, fotografii czy obiektu 3D zainspirowanego ich wizją świata przyszłości - dodaje. 

Zaplanowano, że wszystkie przesłane prace zostaną zamieszczone w jurysdykcyjnej puli do wirtualnego wyświetlenia w hali wystawowej Diane Disney Miller, która wcześnie była gospodarzem światowej klasy wystaw. Ostateczny wybór prac zaprezentowanych w "Świecie jutra" będzie dostępny publicznie na stronie muzeum i platform społecznościowych. 

Muzeum Walta Disney'a nieobce są wirtualne atrakcje. W sieci udostępnia wiele wirtualnych programów, w tym dyskusje z oprawami filmowymi Disney'a czy wirtualne wycieczki po placówce. 


Z San Francisco przenosimy się do Narodowego Muzeum Pocztowego. Znajduje się ono na przeciwko Union Station w Waszyngtonie w USA, a zostało otwarte w 1993 roku. 

- Jeśli w ciągu ostaniach 50 lat wysłaliście lub otrzymaliście list za pośrednictwem poczty amerykańskiej to prawdopodobnie ma znaczek ozdobiony kwiatkiem - przypuszcza Ada Janiszewska. - Aby upamiętnić to zjawisko kwiatowe Narodowe Muzeum Pocztowe zorganizowało program "Piękne Kwiaty - rośliny kwitnące na znaczkach". Wystawa ta obejmująca 30 dzieł sztuki, szczegółowo opisuje rozwój znaczków, ilustruje rozwój rodzimych kwiatów - za równo na papierze jak i na wolności - dodaje. 

Na stronie Muzeum Pocztowego znajdziemy też wystawę online dotyczącą roli Amerykanów i Azjatów w  usługach pocztowych i filatelistyce. Ciekawostką jest, że w 2005 roku placówka nabyła kolekcję znaczków pocztowych z dzieciństwa Johna Lennona. 

drzwi shutterstock 1200.jpg
Co robimy w zamknięciu? Odpowiedź w nowym serialu w sieci

Z wirtualnej wycieczki po muzeach Stanów Zjednoczonych robimy szybki skok do Londynu. Tam Biblioteka Brytyjska publikuje online wyniki swoich prac z ostatnich dwóch lat. A mowa konkretnie o dygitalizacji 30 historycznych globusów, które znajdują się w jej zbiorach. - Niektóre z globusów pochodzą z XVI wieku, są tak delikatne, że zostały ukryte, nie są prezentowane na ekspozycjach. Dzięki dygitalizacji możemy je oglądać. 

Na stronie biblioteki możemy też wybrać się na wycieczkę. Te najbardziej popularne to "Harry Potter. Historia magii" czy "Alicja w krainie Czarów". 


Największa kolekcja obrazów na świecie znajduje się w Ermitażu, to rosyjskie muzeum państwowe w Sankt Petersburgu. Mieści się w pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Jego nazwa pochodzi od jednego z pałaców zimowych Piotra I, a zbiory liczą 3 miliony przedmiotów, z czego kolekcja numizmatyczna stanowi 1/3. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 06.05.2020

Godzina emisji: 10.15

pj/kd/kul

Czytaj także

Galerie na świecie: Mona Lisa w VR i wyprawa za ocean

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 13:02
Dziś muzea zwiedzamy online. W ciekawych propozycjach prześcigają się galerie z całego świata. Ada Janiszewska poleca wyprawę do Luwru i za ocean. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Wschód, NASA, przyroda i Hiszpania

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 14:06
Gdy musimy zostać w domu warto rozsiąść się na kanapie, otworzyć laptopa i serfować po świecie, po muzeach. Od starożytnych Chin, po kosmos. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Historia sztuki - jak poznać dzieło kubisty czy Michała Anioła?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 12:51
Dzieła, które podziwiamy dziś w muzeach i galeriach nie istniałyby bez artystów. Przyporządkowanie malarzy czy rzeźbiarzy do konkretnych epok w historii sztuki nie jest łatwe. Tuż przed maturą, podpowiadamy jak to zrobić i jak się tego nauczyć.
rozwiń zwiń