Nowy trend w amerykańskich serialach - walka z dyskryminacją

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:05
- Kilka lat temu w amerykańskich serialach pojawiło się zjawisko pokazywania silnych i mocnych kobiet, tak teraz obserwujemy trend pokazywania, jak bardzo osoby czarnoskóre są wciąż dyskryminowane w Stanach Zjednoczonych - mówi Ewa Mierzejewska, autorka podcastu Stacja USA. 
Kerry Washington, aktorka
Kerry Washington, aktorkaFoto: Shutterstock/Kathy Hutchins

W głębi lasu.jpg
"W głębi lasu". Polski serial, o którym jest głośno w internecie

Po zabójstwie George'a Floyda w USA przetoczyła się fala gniewu i protestów przeciwko dyskryminacji rasowej we współczesnym społeczeństwie. Wiele osób na całym świecie solidaryzowało się z tą sytuacją. Jak się okazuje walka o równouprawnienie czarnoskórych i walka z rasizmem to palący temat również dla twórców seriali. 

Posłuchaj

13:04 czwórka stacja kultura 29.06.2020 usa.mp3 Nowy trend w amerykańskich serialach - przeciw dyskryminacji rasowej - opowiada Ewa Mierzejewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 - Mimo że minęło 50 lat od podpisania dokumentu znoszącego segregację rasową w USA (1968 rok), to problem nadal istnieje - mówi Ewa Mierzejewska. - Kilka lat temu w serialach ten trend był albo nieobecny, albo niewidoczny. Teraz coraz częściej pokazuje się i buduje takie sceny. Widać konkretny twórców, dla których temat ważny jest od dawna. Wśród nich jest m.in. Shonda Rhimes, czarnoskóra, szanowana twórczyni seriali, scenarzystka, producentka, reżyserka - dodaje. 

Shonda Rhimes tworzyła takie serial jak "Chirurdzy", "Skandal" czy "Sposób na morderstwo". W każdym z nich odnajdujemy motywy nierówności społecznych. 

Ewa Mierzejewska zwraca również uwagę na serial "This is us" ("Tacy jesteśmy"), gdzie w jednej rodzinie wychowywane są białoskóre bliźniaki i czarnoskóry chłopiec. 

Ostatnio głośno jest o produkcji "Little Fires Everywhere", opartej na książce pod tym samym tytułem. W rolach głównych występują Reese Witherspon i Kerry Washington. To właśnie postać grana przez Kerry Washigton tłumaczy swojej nastoletniej córce jak ma się zachowywać przy policji - żeby mieć zawsze ręce na wierzchu, nie dyskutować, nie wykonywać gwałtownych ruchów. 

Hulu/Little Fires Everywhere - Trailer (Official) - A Hulu Original


Posłuchaj:

- Nierówności społeczne w amerykańskich filmach i serialach pokazywane są z różnych stron. Dotyczą i rynku pracy i wielu innych aspektów, w których czarnoskórzy są dyskryminowani - mówi autorka kanału "Stacja USA".  - Ostatnio głównie chodzi o brutalność policji wobec czarnoskórych osób. Często amerykańskie seriale odzwierciedlają to, co dzieje się na amerykańskich ulicach. Seriale mogą coś zmienić, ale musi być też odpowiedni nastrój w społeczeństwie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewa Mierzejewska

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 10:16

pj

Czytaj także

Kaja Klimek poleca seriale: "Mogę cię zniszczyć", "Women Make Film", "Ghost In The Shell: SAC_2045"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 14:00
- W tym serialu nie ma fałszywej nuty. Ani w głównej bohaterce, ani w otaczających ją ludziach. W Polsce na razie możemy oglądać tylko pierwszy odcinek, ale o "I May Destroy You", czyli "Mogę cię zniszczyć", jest już bardzo głosno w sieci - przekonuje Kaja Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaja Klimek poleca seriale w sieci: "Black Monday", "Perry Mason", "Anioły w Ameryce"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 15:27
Podczas 56. ceremonii wręczenia Nagród Emmy, które są telewizyjnym odpowiednikiem Oskarów, ten serial triumfował aż w 21 kategoriach. - Telewizyjna premiera "Aniołów w Ameryce" odbyła się w grudniu 2003 roku, ale to tego serialu powinno się wracać przynajmniej z kilku powodów - mówi Kaja Klimek. 
rozwiń zwiń