Biblioteka Muzyka. Wojciech Mazolewski czyta o muzykach i Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 17:07
Muzyka Wojtka Mazolewskiego jest jednym z najlepszych polskich towarów eksportowych. Gra on na całym świecie, a w podróży czyta, głównie o muzykach. 
Wojtek Mazolewski i Damian Sikorski
Wojtek Mazolewski i Damian Sikorski Foto: Czwórka
daniel spaleniak 1200.jpg
Daniel Spaleniak. Co czyta, kiedy nie gra?

- Teraz czytam Coltrane'a, książkę przetłumaczoną przez Filipa Łobodzińskiego ("Coltrane według Coltrane'a. Wywiady z Johnem Coltrane'em" - przyp.red.), a napisaną słowami Coltrane'a, nie padają tu inne wypowiedzi, tylko słowa Johna, pozbierane z całego jego życia, i zebrane w jedną książkę - opowiada Wojtek Mazolewski. - Bardzo fajnie jest poznać bliżej mistrza i to w jaki sposób myślał i wypowiadał się o swojej muzyce i jazzie tamtych czasów. Zdarza się, że zafascynowany fragmentem czytam reszcie kapeli w busie i zaczynamy o tym dyskutować, to też fajnie działa. Potem chcemy jakoś muzycznie do tego nawiązać - przyznaje.

Posłuchaj
03:58 czwórka stacja kultura 17.08.2020 wojciech mozelewski.mp3 Wojciech Mazolewski opowiada o książkach, które zabiera ze sobą w podróż (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Arek Kłusowski 1200.jpg
Biblioteka Muzyka. Arek Kłusowski - co czyta znamienity tekściarz?

W rozmowie z Damianem Sikorskich muzyk przyznaje, że zdarza mu się sięgać też po inne formy literackie. 

- Ostatnio wróciłem też do powieści i ku memu zaskoczeniu sprawiło mi to wielką frajdę - przyznaje muzyk. - Jedną z najfajniejszych powieści, jaką ostatnio przeczytałem była powieść "Król" Twardocha. Czytając, w głowie miałem już ścieżkę dźwiękową dla tej literatury. Wielkie ukłony dla tego autora, świetnie napisana książka, bardzo interesujący temat - pięknie pokazana przedwojenna Polska, przedwojenna Warszawa - dodaje. 

Damian Sikorski przypomina, że Szczepan Twardoch w swej powieści zabiera nas do 1937 roku, do Warszawy luksusu i Warszawy biedy. 

Wojtek Mazolewski/Wojtek Mazolewski feat. Justyna Święs - Organizmy Piękne [ Live ]

Autorem wakacyjnego cyklu "Biblioteka muzyka" jest Damian Sikorski.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Wojtek Mazolewski

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 11:48

pj

Czytaj także

Wojtek Sokół o Wydałem: chcę wydawać historie, w których pulsują słowa i rytm miasta

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 15:40
- Od jakieś czasu myślałem o tym, żeby wydawać literaturę i albumy. Ale to, co mnie ostatecznie przekonało, to fragment "Baśki", powieści Wojtka Friedmanna, który przeczytałem i którą to właśnie wydałem - opowiada Wojtek Sokół. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mela Koteluk: "Astronomia poety" afirmuje miłość i wolność

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:00
Płyta pełna fantazji, iskrząca się pomysłami, budząca emocje, zmuszająca do refleksji. Taka jest "Astronomia poety" - wspólne dzieło Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik. Artyści podjęli się autorskiej interpretacji wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń