Na ten wzrost rynek sztuki czekał od lat

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 13:45
Wiele dziedzin kultury i sztuki przeżywa kryzys, ale nie handel obrazami i rzeźbami. - Rośnie zainteresowanie kolekcjonerów sztuką. To dla nas bardzo ciekawa obserwacja, jak rynek sztuki bardzo się obronił w tych trudnych czasach. Widzimy rosnącą grupę klientów, rosnącą liczbę transakcji, rosnące ceny - mówi Rafał Kamecki, założyciel i prezes Artinfo. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

kolor oczy sztuka 1200.jpg
Galerie na świecie - swetry, koronawirus i portrety

Handel dziełami sztuki to dziś przykład niesamowicie rozwijającego się rynku. - Na taki wzrost czekaliśmy od wielu wielu lat i on się dzieje - mówi ekspert rynku sztuki. 


Posłuchaj
10:26 czwórka stacja kultura 11.11.2020 sztuka.mp3 O rynku sztuki opowiadają Rafał Kamecki i Ewa Mierzejewska z Artinfo (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Od jakiegoś czasu sztuka współczesna w handlu wiodła prym. Dzieła Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora sprzedawały się za miliony złotych. W tym roku "odbiła" też sztuka dawna - mówi Ewa Mierzejewska. - Odnotowaliśmy wspaniałą sprzedaż prac Jana Matejki, prac Jacka Malczewskiego to obiekty sprzedane za wiele milionów złotych - dodaje. 

Kupują online

- Dziś internet stał się głównym kanałem sprzedaży. Już na wiosnę domy aukcyjne musiały zrezygnować z aukcji z udziałem publiczności na sali - mówią eksperci. - Portal artinfo doskonale może służyć jako świetna platforma do kupowania dzieł sztuki. Można tu śledzić wszystkie akcje.

banksy 1200.jpg
Banksy w Warszawie. Tajemnice są wszędzie

Specjaliści są pewni, że nic nie zastąpi tego prawdziwego kontaktu z dziełem sztuki. Na ekranie komputera czy smartfona nigdy nie będziemy mieć tych samych doznań, co obcując z obrazem lub rzeźbą. Mimo to internet i media społecznościowe zdobywają wysoką pozycję. W handlu sztuką sporo ułatwiają. 

Sprawdź także:

Najdrożej

Ranking najdroższych transakcji w tym roku otwiera praca rzeźbiarska. - Dzieła sztuki współczesnej otwierają ranking najwyżej sprzedanych obiektów w historii. Tam też można odnaleźć szersze podsumowanie zeszłego roku i ostatniego półrocza - mówi prezes Artinfo. - Najdrożej sprzedane dzieła sztuki to w tej chwili dzieła Magdaleny Abakanowicz - zestaw 20 figur. Wcześniej była to "Rozeta" Wojciecha Fangora. To nowy trend nowe rozdanie na rynku
sztuki współczesnej. Ostatnio jednak sztuka dawna odnalazła swoje miejsce. 

- W czasie kryzysu, ludzie poszukują pewnych inwestycji, gdzie dobrze ulokować kapitał - zwraca uwagę specjalistka. - Sprzedają się wymienieni klasycy współczesności, ale też klasycy klasyki: Matejko, Malczewski, Siemiradzki. Oni wielu osobom wydają się być gwarancją dobrej inwestycji - dodaje. ***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Goście: Rafał Kamecki i Ewa Mierzejewska (Artinfo)

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Paryż, Wiedeń, Londyn. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 15:04
Do 24 lutego w Muzeum Freuda w Londynie trwa wystawa "Freud, Dali and Metamorphosis of Narcissus". Opowiada o tym, w jaki sposób na surrealistów wpłynęły XIX-wieczne badania nad histerią i hipnozą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przekrój XX-wiecznego społeczeństwa w fotografii i moda, która jest sztuką

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 19:43
Fotografie, obrazy, rzeźby, grafiki i wiele innych dzieł sztuki możemy oglądać w muzeach i galeriach na całym świecie. Gdzie znaleźć te najciekawsze? Podpowiada Adrianna Janiszewska. 
rozwiń zwiń