Biblioteka muzyka. Vienio i jego literacko-kulinarno-kosmiczne podróże

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 14:00
W wakacyjnym cyklu sprawdzamy, co czytają i o czym piszą muzycy. - Czas izolacji to dobry moment dla polskiego czytelnictwa, a książki powracają do łask - mówił Vienio i polecał słuchaczom Czwórki m.in. książkę z pogranicza rzeczywistości i ezoteryki, a także literaturę... innych muzyków. 
Piotr Vienio Więcławski
Piotr Vienio WięcławskiFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

dziewczyna lato książka słuchawki shutterstock 1200.jpg
Książki na lato do słuchania w Czwórce

- W czasie pandemii czytałem książki, które rozwijają, te dotyczące spraw duchowych, ezoterycznych. Ale na wakacyjny relaks polecam wydawnictwa moich kolegów: "Prince Polonia" Maksa Cegielskiego i "Dwa psy przeżyły" Piotra Szmidta, znanego jako Ten Typ Mes. Słuchaczom Czwórki Vienio poleciłby także pozycję "Dalekie podróże", której autorem jest Robert Monroe. - Od wieków ludzie fascynują się ezoteryką, rzeczywistościami równoległymi, szukaniem odpowiedzi na pytania o sens, jak "dokąd zmierzamy", "po co żyjemy". A ta książka dość mocno rozbudza wyobraźnię i czytając ją, można oderwać się od materialnego świata. Otwiera ona drzwi do zupełnie innej rzeczywistości, która być może jest tuż obok nas, ale jeszcze nie mamy do niej dostępu. I to jest ciekawe, bardzo odmienne od tego, co znajdziemy w "zwykłej" przyziemnej literaturze. To propozycja niebiańsko-kosmiczna - mówił Vienio.  

Posłuchaj
08:50 [CZWORKA]Stacja Kultura 6 lipiec 2020 vienio.mp3 Biblioteka muzyka - Vienio poleca lektury na lato (Stacja Kultura/Czwórka)

Piotr Więcławski zapewniał jednak, że do swojej własnej wakacyjnej walizki spakuje dwie pozycje: Maksa Cegielskiego i Piotra "Mesa" Szmidta. - Specjalnie zostawiłem je sobie na wakacje, by móc przeczytać je w spokoju, odseparować się od miejskiego zgiełku - opowiadał Vienio. I jak tłumaczył, w wakacje łatwiej mu czytać i skupić się na lekturze. - Wakacje to czas, gdy czytam więcej. Mam wówczas "święty spokój", który sprzyja koncentracji - mówił wokalista.

Czytaj także:

Ale Maks Cegielski, czy Ten Typ Mes to nie jedyni muzycy, którzy "wyemigrowali" do świata literatury. Ostatnio światło dzienne ujrzały także książki Wojciecha Sokoła, czy kolejna od Pablopavo. - Pisanie piosenek to pewna forma ograniczenia - mówił wokalista. - Artyści mają o wiele więcej do powiedzenia, i mogą dać temu upust na przykład w formie powieści. Dlatego dziś książki wydane przez nich przechodzą pewien renesans.

Czytaj także:

Własną pozycję na koncie ma także sam Vienio, który w ubiegłym roku napisał "Brzuchomówców". To książka o tematyce kulturalno-kulinarnej, a wśród rozmówców Vienia znaleźli się m.in. Wojciech Mazolewski, czy Organek. Dziś raper zapowiada kontynuację. - Już się szykuję do drugiej części i mam nadzieję, że to nastąpi - mówił Vienio. - W tej książce połączyłem dwie swoje największe pasje: dziennikarską, czyli rozmawiania z ludźmi, a także... gotowanie.

***

W każdy wakacyjny poniedziałek w audycji "Stacja Kultura" Damian Sikorski rozmawia z artystami, muzykami o książkach, które warto zabrać ze sobą na wakacje. W kolejnych odsłonach cyklu usłyszymy m.in. do jakich książek zamierza latem sięgnąć Sokół.

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Rozmawiał: Damian Sikorski 

Data emisji: 06.07.2020

Godzina emisji: 11.30

kd/kul

Czytaj także

Podrapane kolana i życie na podwórku. "Tarapaty" wkrótce w kinach

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 18:23
- To, że Julka i Olek wpadają na siebie daje im szansę, by coś w sobie zmienić. Łączą ich tytułowe tarapaty i we wspólnym radzeniu z kłopotami wykuwa się ich przyjaźń - opowiada Marta Karwowska, reżyserka filmu "Tarapaty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ja, z Bajkowa". Jak znaleźć swój kawałek raju w sercu miasta?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 16:39
- Dzięki tej książce można spokojnie i niespiesznie zagłębić się w życie działkowicza - mówił Łukasz Skop, ogrodnik i bloger.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stulecie Felliniego. Filmy włoskiego mistrza znów na dużym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 09:40
- Chcemy znów wyruszyć na La Stradę, wkraść się do kina Fulgor w Rimini, zwiedzić "Miasto kobiet" i zakosztować "Słodkiego życia" - zapowiadają organizatorzy filmowej uczty z okazji 100-lecia urodzin Federica Felliniego w kinie Iluzjon.
rozwiń zwiń