Cykl na ferie. Muzyka inspiruje - Krzysztof Zalewski

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:00
Ferie to dobry czas na realizację muzycznych marzeń. O tym, jak się do tego zabrać, na przykładach znanych artystów opowiada Damian Sikorski - dziennikarz muzyczny i pomysłodawca konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno".
Krzysztof Zalewski na scenie koncertowej Czwórki
Krzysztof Zalewski na scenie koncertowej CzwórkiFoto: Bartosz Bajerski/Czwórka

Zobacz
Foo Fighters Pap_EPA_MARCELO SAYAO_Rock_in_Rio_festival_2019_1200.jpg
Cykl na ferie. Muzyka inspiruje - Foo Fighters

O Krzysztofie Zalewskim po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2003 roku, za sprawą jego udziału w popularnym muzycznym talent-show. - Artysta wygrał drugą edycję tego programu, ale jak sam mówił w wywiadach, bardziej chciał "zamanifestować rocka" niż stać się gwiazdą. Miał wtedy 18 lat, grał w rockowej kapeli i słuchał Iron Maiden - opowiada dziennikarz muzyczny Damian Sikorski.

Posłuchaj
09:07 CZWORKA Stacja Kultura - zalewski 12.01.2021.mp3 Pierwsze kroki Krzysztofa Zalewskiego na scenie (Stacja Kultura/Czwórka)

Sprawdź też
bass astral igo 1200.jpg
Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. Bass Astral x Igo

Gry na fortepianie i perkusji uczył się w podstawowej szkole muzycznej, ale na lekcje śpiewu zapisał się dopiero po programie. - Debiutancki album wydał w 2004 roku, ale to, co znalazło się na krążku "Pistolet" znacząco różni się od obecnej twórczości artysty - dodaje rozmówca Ani Hardej. - Na kolejną solową płytę Zalewskiego słuchacze musieli czekać dalsze 9 lat. Album "Zelig" ukazał się w listopadzie 2013 roku i zawierał 10 piosenek utrzymanych w klimacie duetu David Bowie i Brian Eno.

Catz 'N Dogz vs Zalewski: "You" / Polskie Radio

Dziś o Krzysztofie Zalewskim mówi się, że to człowiek orkiestra. Pisze teksty, komponuje muzykę, jest multiinstrumentalistą i nie daje się zamknąć w żadnej szufladzie. - Od zawsze podróżuję po gatunkach, bo nie mam chyba na tyle cierpliwości, żeby trzymać się w jednej ramie przez 12 piosenek - opowiadał muzyk w wywiadzie dla Czwórki. - POSŁUCHAJ >>>

Posłuchaj także:

Artysta ma na koncie 5 studyjnych albumów - najnowsza płyta - "Zabawa" - ukazała się w 2020 roku. - O tym, jak bardzo lubię tańczyć, przypomniałem sobie podczas trasy Męskie Granie w 2019 roku. Więc postanowiłem sprawdzić się także w tym klimacie. Ale tak naprawdę "Zabawa" jest płytą dorosłą. To przemyślenia 35-letniego mężczyzny, nad którego głową zawisł cień. I który mimo to - a może właśnie dlatego - gra, śpiewa i tańczy. Bawi się. Na przekór czasom, ale nie ludziom wbrew - podsumowuje Krzysztof Zalewski. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 11:15

kul

Czytaj także

Igor Herbut: naszym zadaniem jest to, żeby wbić was w fotel

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:31
- LemON zmienił się i na najnowszej płycie prezentuje zupełnie inną barwę. Trzeba go słuchać siedząc, bo faktycznie wciska w fotel. To album, który ma kolory Led Zeppelin, harmonie wzorowane na muzyce Beatlesów i pazur, który posiadała Republika - mówił Damian Sikorski, dziennikarz muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skubas z krążkiem "Duch". "To płyta ponad obawami"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 14:14
"Duch", czyli trzeci album Skubasa, właśnie ujrzał światło dzienne. Płyta jest naszpikowana wrażliwością i pełna emocji. - Zrobiłem najlepszą płytę, jaką mogłem w tym momencie życia - mówił artysta w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń