Cykl na ferie. Muzyka inspiruje - Foo Fighters

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 16:18
Ferie to dobry czas na realizację muzycznych marzeń. O tym, jak się do tego zabrać, na przykładach sławnych artystów,  opowiada Damian Sikorski - dziennikarz muzyczny i pomysłodawca konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno".
Foo Fighters na festiwalu Rock in Rio 2019 w Brazylii
Foo Fighters na festiwalu Rock in Rio 2019 w BrazyliiFoto: PAP/EPA/MARCELO SAYAO

Zobacz także
bass astral igo 1200.jpg
Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. Bass Astral x Igo

- Kiedy Nirvana w 1994 roku zakończyła swoją działalność, Dave Grohl po śmierci Kurt'a Cobaina mógł zrobić w zasadzie dwie rzeczy. Mógł osiąść na laurach i w domu liczyć pieniądze ze sprzedaży płyt Nirvany lub dać się przetransferować do innego zespołu. Bo jako perkusista Nirvany z pewnością znalazłby sobie miejsce, a do dziś jest uznawany za najlepszego z perkusistów rockowych świata - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. - Jednak Dave Grohl postanowił założyć nowy zespół, budować swoją legendę i to w sposób zupełnie inny, bo nowej roli.


Posłuchaj
11:01 Czwórka/ Stacja Kultura - Muzyka, która inspiruje Foo Fighters 11.01.2021.mp3 Muzyka, która inspiruje - Foo Fighters (Stacja Kultura/Czwórka)
 

Porzucił bębny, chwycił za gitarę i mikrofon i zaczął grać muzykę już nie grungową, ale bardziej piosenkową. Tak powstał Foo Fighters. Dave Grohl nagrał swój pierwszy album zatytułowany "Foo Fighters" sam. - Należy złożyć mu hołd. Tylko jedna partia gitary była nagrana przez innego gitarzystę - mówi dziennikarz. - On wszedł do studia i wszystkie instrumenty zgrał sam, czyli zaczął na nowo budować swoją karierę muzyczną. Trzeba mieć naprawdę odwagę, żeby nagrać cały album w pojedynkę, każdy instrument osobno. Ja nie byłem fanem pierwszej płyty, aczkolwiek uważam, że jest dobrym albumem. Dopiero później zespół nabrał barw, kiedy dołączyli nowi muzycy.

Mimo swoich autorskich osiągnięć Dave Grohl miał przyklejoną łatkę "muzyka z Nirvany". Na początku kariera grupy nie była usłana różami, grali w małych klubach, często też brakowało im pieniędzy.


monika brodka 1200 fot kulik.jpg
Cykl na ferie. Muzyka, która inspiruje. "Granda" Moniki Brodki


Źr. Foo Fighters - Pretenders


Przełomem, według gościa audycji, okazał się dopiero szósty krążek grupy "Echoes, Silence, Patience & Grace", który ukazał się w 2007 roku. Album studyjny, który otworzył im stadiony, bo wtedy zagrali właśnie na Wembley. - To był pierwszy ich stadionowy koncert,  Dave Grohl był bardzo wzruszony. Muzyk rockandrollowy z krwi i kości płakał jak dziecko na tym koncercie, że w końcu jego grupa wyszła na stadion - opowiada Damian Sikorski. - Do dziś jest super rockową grupą, uważaną za jedną z najlepszych i słusznie.

Zobacz także:

Trudno odejść od porównań i pytania czy Foo Fighters stała się taką ikoną muzyczną, jaką jest Nirvana. - To są dwie różne grupy, ale uważam, że Foo Fighters staje się naprawdę ikoną muzyczną i światową grupą. Za moment ukaże się ich 10 album "Medicine at midnight". 5 lutego na 10 albumie też 10 kompozycji - 37 minut doskonałej muzyki. Album ukaże się na CD i na winylu i oni z albumu na album się rozwijają. Pokazują niezwykły warsztat muzyczny, pomysłowość na pisanie piosenek i do dziś wypełniają stadiony, grają ogromne koncerty i z roku na rok mają więcej fanów - mówi autor cyklu. - Więc ta ciężka praca Dave'a Grohla i jego zespołu rzeczywiście zasługuje na to, żeby mówić o nich jako o światowej ikonie muzyki rockowej. Myślę, że za 10 lat to oni już naprawdę wpiszą się w kanon najważniejszych zespołów rockowych.


Źr. Foo Fighters - Film (trailer)


Przez całe ferie - od poniedziałku do czwartku - w specjalnym cyklu muzycznym Damian Sikorski opowiada historię powstania zespołów, duetów, teledysków, płyt oraz niecodziennych mariaży artystycznych.

ZOBACZ WIĘCEJ Spędź ferie z Polskim Radiem >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 11.01.2021

Godzina emisji: 11:15

aw

Czytaj także

Rihanna bez filtra. Czy Peter Berg odważy się ją obnażyć?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:00
- To artystka, która totalnie wierzy w to, co robi. Wie, czego chce i nieprzypadkowo zdobyła wyjątkową pozycję w świecie sztuk wszelakich. Nic dziwnego, że ludzie chcą o niej robić filmy - mówi dziennikarz muzyczny Marcin Kusy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Cichy: na "Dirty Sun" poszedłem w stronę piosenek

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 16:00
Zanim zdecydował się na solowy krok, zagrał na ponad 60 płytach u znanych polskich artystów. Debiutancki album Roberta Cichego "Smack" ukazał się w 2018 roku, 26 czerwca 2020 roku odbędzie się premiera nowego wydawnictwa - płyty "Dirty Sun".
rozwiń zwiń