Galerie dookoła świata. Wystawy, które warto zobaczyć online

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 15:01
Arktyka, jej mieszkańcy i ich życie w obliczu zmian klimatu - to główni bohaterowie wystawy w British Museum."Arctic: culture and climate" w samą porę przypomina o tym, czego świat może się nauczyć od swoich rdzennych mieszkańców.
Grenlandia, zdj. ilustracyjne
Grenlandia, zdj. ilustracyjneFoto: Kertu/Shutterstoc.com

Na wystawie w British Museum zobaczymy najważniejsze obiekty z całego regionu okołobiegunowego, w tym ośmioczęściowy kostium zimowy Igloolik wykonany z futra karibu oraz sanki z kości narwala i kawałków drewna Ada Janiszewska

Arktyka wczoraj, dziś i jutro

Od starożytnych rzeźb z kości słoniowej po nowoczesne, odnowione karuzele śnieżne - obiekty na tej wystawie ukazują kreatywność i zaradność rdzennych mieszkańców Arktyki. Wystawa, opracowana we współpracy ze społecznościami Arktyki, jest wyrazem uznania dla pomysłowości i odporności ludów Arktyki w całej historii. Opowiada ona historię pełnych szacunku relacji z lodowym światem i pokazuje, jak ludy Arktyki wykorzystały pogodę i klimat do rozwoju. Ale też zwraca uwagę na to, jak dramatyczne ubytki lodu i zmienna pogoda spowodowana zmianami klimatu wywierają bezprecedensową presję na ludy Arktyki, testując ich zdolności adaptacyjne i zagrażając ich stylowi życia.

Arctic culture and climate / The British Museum

Muzeum Marek i najpardziej "wpływowe" opakowania produktów

W Londynie działa Museum of Brands, Packaging and Advertising, które zgodnie ze swoją gromadzi przede wszystkim opakowania produktów sprzedawanych w marketach, markowe przedmioty codziennego użytku oraz ich reklamy. - Wystawa internetowa "Once Upon a Try" przedstawia niektóre z najbardziej "wpływowych" projektów opakowań oraz innowacji w brandingu, które zmieniły sposób, w jaki konsumujemy towary - opowiada dziennikarka Czwórki. - Pośród 12 tys. eksponatów znajdują się takie rarytasy jak np. kosmetyki Rimmel z końca XIX w. czy batony Mars i KitKat z lat 30. XX w.

Posłuchaj
10:46 CZWORKA Stacja Kultura - galerie 20.01.2021.mp3 O najciekawszych wystawach, które możemy zwiedzać online, opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

Muzeum Marek to autorski pomysł Roberta Opie, który przez 50 lat zbierał opakowania marek obecnych w supermarketach, ale interesował się też zabawkami, grami, podróżami, transportem, telekomunikacją. Swoją internetową kolekcję nazwał "British Nostalgia".

Posłuchaj także:

Jak wygląda dom Anny Frank?

Holenderskie muzeum Dom Anny Frank jest ważnym miejscem dla nowoczesnej historii Europy. - Teraz możemy zwiedzać je w sieci i na przykład wybrać się na wirtualny spacer po kryjówce, w której Anna Frank napisała swój "Dziennik" - mówi Ada Janiszewska. - Dom Anny Frank jest jednym z trzech najbardziej popularnych muzeów w Amsterdamie. Rocznie odwiedza go ponad milion osób. Na przestrzeni lat prezentowano w nim wystawy dotyczące m.in. wojny w Wietnamie, dyskryminacji mniejszości etnicznych w Holandii, czy też wojny na Bałkanach.

Guided tour of the Anne Frank House | Anne Frank video diary | Anne Frank House

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Muzeum ojca Myszki Miki i chińskie spojrzenie na kulturę... we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 18:12
Mimo aktualnej sytuacji epidemicznej na świecie wybieramy się w podróż po najciekawszych wystawach. Tam, gdzie nie uda nam się dotrzeć osobiście, zajrzymy wirtualnie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: 6 dekad Richtera, Van Gogh w Osace i historia sztuki fińskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:18
W ostatnim czasie wiele muzeów i galerii z całego świata znów otwiera się dla gości. Ekspozycje możemy oglądać na żywo, ale placówki nie rezygnują też z wystaw online. 
rozwiń zwiń