Muzeum ojca Myszki Miki i chińskie spojrzenie na kulturę... we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 18:12
Mimo aktualnej sytuacji epidemicznej na świecie wybieramy się w podróż po najciekawszych wystawach. Tam, gdzie nie uda nam się dotrzeć osobiście, zajrzymy wirtualnie. 
Disneyland
DisneylandFoto: PAP/Domine Jerome/ABACA

Nie wszystkie muzea i instytucje kultury są już dostępne dla zwiedzających. Większość z nich udostępnia część swoich kolekcji online. Możemy wybrać się na wirtualny spacer między salami wystawowymi, a każdemu obiektowi przyjrzeć się z bliska za pośrednictwem pieczołowicie opisanego katalogu. Gdzie zatem warto zajrzeć?


Posłuchaj
06:06 _PR4_AAC 2020_07_01-10-16-24.mp3 Galerie na świecie: Muzeum Walta Disneya, Muzeum Prady i wycieczka do Wiednia (Stacja kultura/Czwórka)

 

Muzeum Walta Disneya w San Francisco

Podróż rozpoczynamy od Stanów Zjednoczonych, gdzie odwiedzamy muzeum poświęcone ojcu Kaczora Donalda i Myszki Miki. Dzięki ogromnej kolekcji zbiorów poświęconych kreskówkom Disneya i samemu twórcy miliony ludzi może zajrzeć do świata najpopularniejszego rysownika w historii.

Tour The Walt Disney Family Museum/Disney

Możemy tu skorzystać z ogromnej bazy zarchiwizowanych treści. Wśród nich m.in.: jedne z pierwszych kreskówek wyprodukowanych przez Disneya, dziesiątki szkiców, a także ekskluzywny wywiad z Waltem Disneyem z 1956 roku. W muzeum poświęconym twórcy dowiemy się, jak powstawały postaci oraz ich historie, a wirtualny przewodnik zabierze nas w podróż od połowy lat 50. XX wieku po współczesność, pokazując w jaki sposób ewoluowały animowane filmy studia. 

Fondazione Prada, Mediolan

Na wirtualny spacer warto wybrać się także do muzeum włoskiej projektantki Miucci Prady. Muzeum wykorzystało sytuację pandemiczną, by z wyprzedzeniem zaprezentować odwiedzającym ich oficjalną stronę internetową aż trzy nowe wystawy. E-zwiedzający mogą skorzystać z nowoczesnej platformy, która poza zwiedzaniem umożliwia oglądanie wywiadów, zdjęć artystów w ich pracowniach oraz wielu projekcji filmowych.

Liu Ye: Storytelling/Fondazione Prada

Wirtualne zwiedzanie to dziś jedna z opcji, ponieważ siedziba muzeum jest już otwarta dla zwiedzających. Od końca czerwca możemy zobaczyć tam nowy projekt Liu Ye pt. "Storytelling". Jak mówił kurator Udo Kittelmann, tytuł wystawy odnosi się do sposobu opowiadania historii przez artystę. - Każdy jego obraz to osobna opowieść. To autoportrety inspirowane współczesną sztuką i kulturą. Pomost między kulturą Zachodu i chińską - zapowiadał. Kolekcja obejmuje 35 obrazów, które chiński twórca wykonał od 1992 roku do teraz. 

W trakcie wirtualnego zwiedzania wybraliśmy się także do Wiednia i Londynu. O tym, co tam znaleźliśmy, opowiadamy w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 10.14

ac

Czytaj także

Matura 2020. Sztuka współczesna czy nowoczesna?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:52
Pytanie: jak odróżnić dzieła sztuki współczesnej od nowoczesnej - wcale nie jest łatwe. Kluczem może być tu zdefiniowanie ram czasowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Moda w muzeum. Afryka, Warhol i Aubrey Beardsley

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:23
Instytucje kultury z całego świata powoli się otwierają, jednak granice wciąż pozostają zamknięte. Wiele instytucji nadal oferuje wirtualne wycieczki, spacery czy kuratorskie komentarze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Sztuka amerykańska, film niemiecki i ożywione freski Tove Jansson

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 16:03
Większość instytucji kultury - w Polsce i na świecie - została ponownie otwarta dla zwiedzających, dzięki czemu nie musimy już ograniczać się do obcowania ze sztuką tylko i wyłącznie w sieci. Ale zawsze mamy wybór i szansę, żeby bez ruszania z domu sprawdzić, co dzieje się w muzeach i galeriach na świecie.
rozwiń zwiń