Karolina Macios. Ghostwriterka, która pisze thrillery

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 15:00
- Ghostwriter jest osobą, która pomaga pisać innemu autorowi, albo pisze za niego. Te ścieżki często przeplatają się ze sobą równolegle, a samo określenie nie ma jednoznacznej definicji - tłumaczy redaktorka, pisarka i ghostwriterka Karolina Macios. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Joe Prachatree/Shutterstock.com

Posłuchaj
13:15 CZWÓRKA Stacja Kultura - ghostwriting 25.03.mp3 Kiedy duchy piszą książki - rozmowa z Karoliną Macios (Stacja Kultura/Czwórka) 

Po pomoc do ghostwriterów często zgłaszają się celebryci, ale też prywatne osoby, które marzą o tym, by mieć w rodzinie swoją książkę Karolina Macios

Pisanie "na zlecenie" zazwyczaj odbywa się na tej samej zasadzie - ghostwriter kreatywnie uczestniczy w powstawaniu danej publikacji, ale jego nazwisko nie pojawia się na okładce książki. - Akceptuję te reguły - co więcej - nie znam ghostwritera, który miałby z tym problem - przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo. - Pisanie i tworzenie "na zamówienie" jest pracą na zlecenie. Ale to jest bardzo rozwijające doświadczenie, bo dzięki temu można pisać niekoniecznie "po swojemu". Można tworzyć fikcyjny świat, ale też fikcyjnego autora.   

Posłuchaj także:

W notesie zapisuję pomysł, a potem rozrysowuję sobie drabinkę wydarzeń i scen. Dodatkowo w sypialni mam korkową ścianę, na którą wpinam karteczki z bardzo ważnymi informacjami dotyczącymi powieści Karolina Macios 

Na co dzień gość Czwórki pracuje jako redaktor m.in. z Markiem Krajewskim, Wojciechem Chmielarzem, Martą Guzowską, Ałbeną Grabowską i Maciejem Siembiedą. Natomiast jej debiutancką książką był thriller psychologiczny "Czarne morze". Najnowsza powieść "Nadciągająca fala" to historia miłości dwojga ludzi, obarczonych ciężkim bagażem osobistych przeżyć. - Moja bohaterka Anna jest dojrzałą kobietą, która wie, czego może się spodziewać w życiu. Kiedy na jej drodze pojawia się Emil angażuję się w nowy związek. Tylko, że nowy mężczyzna oznacz też wejście w nową rodzinę i i tutaj zaczynają się schody. Bo coś, co miało być dobre i bezpieczne, niesie ze sobą mrok - opowiada pisarka. - Piszę thrillery, bo lubię ten gatunek, ale kryminalna intryga jest dla mnie punktem wyjścia do opowieści o ludzkiej psychice i głęboko skrywanych lękach - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karolina Macios (redaktorka, felietonistka, pisarka, ghostwriterka, współautorka programów kursów kreatywnego pisania)

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Wojciech Chmielarz: teraz jest czas na "literacki fun"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:00
Wojciech Chmielarz ogłosił, że w czasie narodowej kwarantanny będzie pisał nową, nietypową powieść. Każdy jej odcinek publikuje na bieżąco na swoim profilu w mediach społecznościowych. - To surowy tekst, tworzony na gorąco i bez planu. Są tu błędy, są niezręczności. Ale chodzi o literacki fun - zapowiada pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki: "Nurt" Tima Johnstona

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 12:30
- Nie kombinujcie za bardzo. Nie bądźcie niczym nadopiekuńczy rodzice. Dajcie się zaskoczyć. Odkrywajcie historię w trakcie pisania - radzi uczestnikom zajęć z kreatywnego pisania wykładowca oraz pisarz Tim Johnston. Jego najnowsza książka "Nurt" własnie ukazała się w Polsce. 
rozwiń zwiń