Karolina Macios z thrillerem "Czarne morze". "Książka pełna mroku"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2020 13:45
Karolina Macios na co dzień pracuje jako redaktor m.in. z Markiem Krajewskim, Wojciechem Chmielarzem, Martą Guzowską, Ałbeną Grabowską i Maciejem Siembiedą. Teraz postanowiła napisać swój własny kryminał. Niebawem ukaże się jej powieść "Czarne morze".
Audio
  • O swojej pracy nad książką "Czarne morze" opowiada Karolina Macios (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Michele Brusini/Shutterstock.com

nawiedzony dom john boyne 1200.jpg
"Nawiedzony dom", czyli kryminał niekonwencjonalny >>>

Ta książka, jak wspominała Karolina Macios, powstała właśnie na bazie jej dotychczasowych doświadczeń zawodowych. - To taka zamiana ról. Podczas pracy redakcyjnej nad książkami innych pisarzy bardzo mi tego brakowało: by usiąść i napisać własną historię, stworzyć powieść - opowiadała. Jej powieść "Czarne morze" to historia Joanny, która ma niezwykły dar: dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia, odczuwa to, co woleliby ukryć przed światem. Po wypadku samochodowym, któremu Joanna ulega wraz z mężem, bez wieści przepada jej córka. Gdzie podziało się dziecko i jaką rolę w tej historii odgrywa powracające wspomnienie czarnej mętnej wody - tę tajemnicę próbuje odkryć główna bohaterka powieści. 

instytut king 1200.jpg
Stephen King - "Instytut". Powrót do "Podpalaczki"?

ZOBACZ TAKŻE Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Karolina Macios wspominała w Czwórce m.in., jak doszło do stworzenia tej książki i czemu zdecydowała się napisać właśnie thriller psychologiczny. - To proza gatunkowa, która rządzi się swoimi prawami. Jest tu oczywiście pewna konwencja, ale jeśli się jej przestrzega, ułatwia to napisanie takiej książki - mówiła. - To pomaga też troszkę zwodzić czytelnika, a jednocześnie przez to wciągać w naszą historię.

ZOBACZ TAKŻE Powieść "Srebrna droga" - zrozpaczony ojciec, zaginiona córka i śledztwo pełne tajemnic >>>

W rozmowie z Czwórką Karolina Macios opowiadała także o tajnikach swojej pracy redakcyjnej. - Dobry redaktor jest oczywiście w stanie uratować złą książkę, ale prawda jest taka, że w momencie, gdy książka od początku jest dobra, zadanie redaktora polega wówczas na pilnowaniu, by nie wkradły się drobne błędy czy luki, których autor mógłby nie zauważyć - mówiła.

Opowiadała też o aktualnej sytuacji i życiu w kwarantannie. - Dla pisarzy czy rektorów chyba niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o system pracy. Bo na tym właśnie polega takie życie, że siedzi się w domu i pracuje - żartowała w rozmowie z Czwórką. Jak przekonywała, jej samej również najlepiej tworzy się w domowym zaciszu. - Muszę mieć swoje cztery ściany, zamknięte drzwi, ciszę - tłumaczyła. Jak podkreśłała, wciąż pociągają ją mnie mroczne, zawiłe opowieści, więc z pewnością "Czarne morze" to nie jest jej ostatnie słowo.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karolina Macios (ghostwriter, redaktor, jej książka "Czarne morze" ukaże się 25 marca 2020) 

Data emisji: 16.03.2020

Godzina emisji: 11:10

kd

Czytaj także

"Mr. Breakfast". Gdy jedno życie naraz to za mało

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 15:02
To historia trzech równoległych życiorysów pewnego komika, opowiedziana w dowcipnym, lekkim, a jednak skłaniającym do refleksji tonie. - Jest świetna na początek roku. To opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się nasze życie - mówi Kinga Michalska, która zachęcała do zajrzenia do książki "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. John Boyne "Nawiedzony dom"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 14:35
"Nawiedzony dom" to, jak mówi Kinga Michalska, niekonwencjonalny kryminał, który nawiązuje do klasycznej powieści grozy. John Boyne celowo bawi się tradycjami literackimi i zabiera swoich czytelników w zupełnie nową, ekscytującą podróż… z duchami w tle.
rozwiń zwiń