Marta Kisiel: są autorzy, do których wracam. Najchętniej do Joanny Chmielewskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:10
- Gdy piszę w danym gatunku to staram się go nie czytać, żeby nawet nieświadomie się nie sugerować, nie zainspirować, a z drugiej strony, żeby nie pomyśleć "rany, co ja robię w tym gatunku, przecież inni robią to lepiej, może ja przestanę pisać" - mówiła pisarka Marta Kisiel w "Literackich witaminach".
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
08:59 Dwójka 2021_03_05 Literackie witaminy.mp3 Marta Kisiel poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 
- Czytam bardzo różne rzeczy, przeskakuję między gatunkami. Jedno z moich odkryć ostatnich lat to "Silva rerum" litewskiej autorki Kristiny Sabaliauskaitė - mówiła Marta Kisiel. - To historia szlacheckiej polsko-litewskiej rodziny napisana niesamowicie żywym, pięknym, przemawiającym do zmysłów językiem - dodała.

książka stolik biblioteczka 1200.jpg
Henryk Waniek: wolę literaturę mniej okrzyczaną

"Silva rerum" Kristiny Sabaliauskaitė 

Opowieść o historii, która nie dzieli, lecz łączy. Ta powieść stała się już częścią światowej klasyki. Anno Domini 1666. Dwór w Milkontach na Litwie. Mijają lata, odkąd Jan Maciej Narwojsz schronił się tu z rodziną po najeździe kozackim na Wilno. Teraz, gdy jego czas dobiega kresu, patrząc z miłością na żonę Elżbietę, wierną towarzyszkę jego radości i smutków, oraz wspaniałe, lecz całkiem nieprzewidywalne, nastoletnie bliźnięta – Jana Kazimierza i Urszulę, zapisuje ostatnie rozmyślania w starej rodowej sylwie. Rękopiśmienna księga mieści całe życie szlacheckiej rodziny.

Opisy wojennych wyczynów przodków, daty narodzin i śmierci, wspomnienia, kościelne mowy przeplatają się w niej z przepisami na nalewki, listami podarunków, żartobliwymi rymowankami... Istny las rzeczy, silva rerum. Dziwna rzecz – ilekroć Jan Maciej sięga po pióro, nieszczęścia jak ciemne chmury gromadzą się nad domem. Złe znaki spędzają sen z oczu ojcu pięknej dziewczyny, która marząc o świętości, napotkała diabła w ludzkiej skórze, i chłopca, który niespodzianie odkrył w sobie grzeszną tajemnicę. Może to klątwa zawisła nad Narwojszami?

Ta pełna przygód saga rodzinna, popis gry wyobraźni oraz niezwykłej erudycji, jest nie tylko mistrzowską realizacją gatunku i oszałamiającym zmysły obrazem siedemnastowiecznego świata. To również ponadczasowa opowieść o miłości i śmierci, wyborach, które okazują się największymi błędami, pytaniu o zło i próbie wiary, marzeniu o wolności, nieposkromionej ciekawości świata i najważniejszej z podróży - w głąb siebie.

regał książki 1200.jpg
Mira Marcinów: dla równowagi ostatnio czytam wyłącznie kobiety

"Wiosna zaginionych" Anny Kańtoch

- To kryminał napisany niespiesznym tempem. Autorka skupia się przede wszystkim na bohaterach i ich życiu wewnętrznym, przy okazji przedstawiając też śledztwo - mówiła Marta Kisiel.

Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata. W 1963 roku piątka studentów, dwie dziewczyny i trzech chłopaków, wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek.

Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie spotyka go w osiedlowym sklepie w katowickim Nikiszowcu. Okazuje się, że Jacek od jakiegoś czasu pod zmienionym nazwiskiem mieszka w tej samej dzielnicy. Krystyna postanawia zmusić go do zdradzenia, co wydarzyło się w górach, a może nawet dokonać zemsty – w tym celu późnym wieczorem wybiera się do jego domu z nożem w plecaku. Gdy jednak wchodzi do willi, zastaje Jacka zamordowanego.

Świadoma faktu, że jeśli jej obecność na miejscu zbrodni wyjdzie na jaw, zostanie pierwszą podejrzaną, zaczyna wykorzystywać kontakty z przeszłości i prowadzić prywatne śledztwo... Krystyna nie była dobrą matką – za bardzo pochłaniała ją praca – ale teraz ma dobre relacje z wnuczką i nie chce ich stracić. Niestety, okazuje się, że dziewczyna może mieć coś wspólnego z tajemniczą śmiercią Jacka…

W opracowaniu wykorzystano opisy od wydawców.


Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

Gość: Marta Kisiel (pisarka, tłumaczka)

Data emisji: 5.03.2021

Godzina emisji: 16.45

nk

Czytaj także

Max Czornyj: jako czytelnik najbardziej lubię treści dość niepopularne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 18:48
- Pasjonuję się memuarami siedemnasto- i osiemnastowiecznymi, literaturą dziewiętnastowieczną, np. prozą gotycką, która być może nawiązuje w jakiś sposób do współczesnego thrillera, horroru, czy kryminału, ale zarazem jest czymś nieco zapomnianym, a dostarczającym mi bardzo wielu emocji - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy łatwo jest być pisarzem i skąd czerpać inspiracje?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:00
W Międzynarodowym Dniu Pisarza porozmawialiśmy o pisarskiej kuchni. Jak wygląda proces twórczy, jakie są inspiracje, czy często czerpie się z własnych doświadczeń, życia, kopiuje charaktery postaci? Co jest miarą sukcesu pisarza? Liczba sprzedanych egzemplarzy czy miłość czytelników?
rozwiń zwiń