Wolska: w nowej piosence oglądam się za siebie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 14:40
Wolska ma 20 lat i jest wokalistką, multiinstrumentalistką, kompozytorką i autorką tekstów. W marcu zadebiutowała singlem "Telefon", jej najnowsza piosenka to "Kaput!".
WOLSKA
WOLSKAFoto: Jacek Poremba/mat. prasowe

Posłuchaj
13:37 CZWÓRKA Stacja Kultura - wolska 02.06.2021.mp3 Wolska o nowym singlu i planach na przyszłość (Stacja Kultury/Czwórka) 

Często powtarzam, że inspiracjami do moich tekstów są ludzie, ale tekst w "Kaput!" jest również, wyjątkowo, o mnie Wolska

Periodyczne palpitacje

- Tę piosenkę napisałam jako 19-latka, tuż przed pandemią. To był pierwszy numer, który zarejestrowałam w profesjonalnym studiu, współpracując z doświadczonym producentem - wspomina artystka. - Jeśli chodzi o tekst, to powstał on w zupełnie innym momencie mojego życia, ale dziś nabrał dla mnie nowego znaczenia. Teraz jestem bliżej "Kaput!" niż byłam wtedy.

WOLSKA - Kaput! (Lyric Video) /WOLSKA

"Kaput!" to piosenka o przemianie. - Ten proces rozpoczął się u mnie właśnie od tej piosenki. Po roku widzę, jaką drogę przebyłam i dokąd mnie ta przemiana zaprowadziła - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - A mój ulubiony fragment tej piosenki to niezmiennie dwa słowa: periodyczne palpitacje - dodaje Wolska.

Posłuchaj także:


Moje piosenki nie rodzą się w bólach, po prostu przychodzą do mnie w postaci wersów czy melodii, a ja im poświęcam czas Wolska

Rytuał tworzenia

Gość Czwórki opowiada także o tym, jak powstają jej piosenki i czy procesowi twórczemu towarzyszą "rytuały". - Piszę w notesach i używam ścieranego długopisu na wypadek gdybym chciała coś w tekście zmienić. Ale to rzadko się zdarza, bo piosenki po prostu ze mnie "wypływają" - śmieje się Wolska. - Właściwie to dopiero teraz zaczęłam zgłębiać ten proces od teoretycznej strony rymów i rytmu. Wcześniej działałam całkowicie intuicyjnie.

Więcej o Wolskiej i piosence "Telefon" znajdziesz TU >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Patrycja Wolska (wokalistka)

Data emisji: 02.06.2021

Godzina emisji: 11.15

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Kasia Dydo
Czytaj także

Folkowy Fonogram Roku. Kapela ze Wsi Warszawa uwiodła "Uwodzeniem"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:42
W tym roku pierwsza nagroda w konkursie Folkowy Fonogram Roku powędrowała w ręce muzyków Kapeli ze Wsi Warszawa za płytę "Uwodzenie". Zespół dźwiękowo zaprasza słuchaczy w podróż po Urzeczu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka z natury. Twórczość Michała Zygmunta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:30
Michał Zygmunt jest muzykiem i kompozytorem, który od lat wędruje po najdzikszych i najbardziej niedostępnych ostojach polskiej przyrody w poszukiwaniu naturalnych dźwięków. 
rozwiń zwiń