Folkowy Fonogram Roku. Kapela ze Wsi Warszawa uwiodła "Uwodzeniem"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:42
W tym roku pierwsza nagroda w konkursie Folkowy Fonogram Roku powędrowała w ręce muzyków Kapeli ze Wsi Warszawa za płytę "Uwodzenie". Zespół dźwiękowo zaprasza słuchaczy w podróż po Urzeczu. 
Kapela Ze Wsi Warszawa
Kapela Ze Wsi WarszawaFoto: mat.pras.

kapela ze wsi warszawa koncert_4037 1200 kusiński.jpg
Kapela ze Wsi Warszawa: rzeka jest w naszym krwiobiegu

Do finału konkursu na najlepszą polską płytę folkową roku 2020 zakwalifikowało się 13 wspaniałych albumów. To Kapela ze Wsi Warszawa "Uwodzeniem" uwiodła jury w składzie: Lopa Kothari (dziennikarka BBC 3), Simon Broughton (redaktor naczelny Songlines Magazine), Jan Pospieszalski (dziennikarz, muzyk), Jarosław Szubrycht (krytyk muzyczny, Gazeta Magnetofonowa) Jakub Borysiak (dziennikarz RCKL). 


Posłuchaj
07:50 Czwórka/ Stacja Kultura - Folkowy Fonogram Roku - wywiad z Maciejem Szajkowskim (Kapela ze Wsi Warszawa) - 29.04.2021.mp3 Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa opowiada o znaczeniu Folkowego Fonogramu Roku oraz płycie "Uwodzenie" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Ta nagroda ma dla nas szczególne znaczenie. To niesłychanie ważne wyróżnienie, jedna z najważniejszych nagród w tej chwili w Polsce - mówi Maciej Szajkowski, muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa.  - Ona ma też światowe przełożenie. Folkowy Fonogram Roku to nagroda związana z Festiwalem Nowa Tradycja, który pozostaje, na mapie festiwali i konkursów Europy i świata, jednym z najważniejszych wydarzeń. Nie ma tu przesady - dodaje.

Gość Kasi Dydo podkreśla, że Nowa Tradycja to impreza organizowana od ćwierćwiecza, która stale się rozwija. - Podczas festiwalu mamy możliwość obcowania z często, dla nas na pierwszy rzut ucha, bardzo egzotycznymi artystami - zwraca uwagę. - Po wtajemniczeniu, zapoznaniu się, okazuje się, że wszystkie te dźwięki potrafią koić, wprowadzać w dobry nastrój, trans, a nawet w odmienne stany świadomości, co zdarza się w ramach muzyki korzennej, etnicznej - dodaje. 


Nowa Tradycja to cztery dni "karnawału", bardzo kolorowej, bardzo pozytywnej muzyki z najdalszych zakątków świata i Polski Maciej Szajkowski

Wszem i wobec ogłaszamy! 🔹 Tytuł 🟣Folkowego Fonogramu Roku 2020🟣 otrzymuje Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa za...

Opublikowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej Środa, 28 kwietnia 2021

Ten konkurs jest relacjonowany w mediach, przede wszystkim Europejskiej Unii Nadawców, a gros dziennikarzy Polskiego Radia wchodzi w poczet tego szanownego gremium. - Ten festiwal jest najmocniejszą propozycją dla słuchaczy, dla odbiorców, w kwestii dostępności do tej muzyki - podkreśla Szajkowski. - Festiwalem Nowa Tradycja Polskie Radio perfekcyjnie realizuje działalność misyjną, popularyzatorską, edukatorską i kulturotwórczą - dodaje. 

Za sprawą Polskiego Radia, wszystkich anten, i niesamowitej medialnej promocji, artyści którzy odwołują się do filozofii i sztuki etnicznej mają ogromna szansę zaistnieć szerzej Maciej Szajkowski 

Kapela Ze Wsi Warszawa – temat/Uwodzenie

Kapela ze Wsi Warszawa albumem "Uwodzenie" odkrywa przed wieloma słuchaczami nieznany, magiczny i tajemnicy świat, świat centralnej Polski. 

- Ta płyta krąży wokół Urzecza, szerzej rzeki Wisły, a bardziej uniwersalnie wokół żywiołu wody. O tym opowiada - zdradza Maciej Szajkowski. - Mówi o tym, jakie woda ma znaczenie dla ludzi, dlaczego jest tak fundamentalnie istotna. Wymarzyło się nam kiedyś, żeby mówić o Mazowszu, regionie, w którym się urodziliśmy, w którym mieszkamy.

Urzecze, o którym opowiadamy, to część Warszawy, od Saskiej Kępy, Dolnego Mokotowa, Czerniakowa, Siekierek, aż do Góry Kalwarii. To przepiękny mikroregion wzdłuż Wisły Maciej Szajkowski

Maciej Szajkowski zdradza, że muzycy Kapeli ze Wsi Warszawa marzą, by Mazowsze uczynić tak popularną krainą jak np. hiszpańska Andaluzja czy francuska Bretania.  - Często nawet warszawiacy nie wiedzieli, że Urzecze to ta część Warszawy i Mazowsza, tak bogata i w historię, i w kulturę. Chcemy to przybliżyć i mieszkańcom, i światu - dodaje. 

W rozmowie z Kasią Dydo muzyk przypomina, że Kapela ze Wsi Warszawa już 2017 roku "wyruszyła" na mazowiecki szlak, ale przywołuje go w bardzo współczesnym duchu XXI wieku. 


Kapela ze Wsi Warszawa pokazuje tych naszych guślarzy, bluesmanów z delty Wisły, słowiańskich griotów, a jednocześnie staramy się nadać im nowe znaczenia, formy, dźwięki, kompozycje, żeby to fascynowało nas i naszych słuchaczy Maciej Szajkowski

Muzycy Kapeli ze Wsi Warszawa to:

Magdalena Sobczak-Kotnarowska – głos, cymbały
Sylwia Świątkowska – głos, skrzypce, skrzypce oktawowe, fidel płocka, suka biłgorajska
Ewa Wałecka – głos, skrzypce
Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka, flugelhorn
Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia
Paweł Mazurczak – kontrabas
Maciej Szajkowski – bęben obręczowy, perkusjonalia, udu
Mariusz Dziurawiec – dub master

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Szajkowski (Kapela ze Wsi Warszawa)

Data emisji: 29.04.2021

Godzina emisji: 11.30

pj

Czytaj także

Muzyka dla maturzystów. Maciek Szajkowski daje korki z biologii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:00
- Nie byłem orłem z biologii, bo za moich czasów mało kogo interesowała budowa pantofelka czy żaby błotnistej - śmieje się Maciek Szajkowski. - Ale w muzyce zawsze podobały mi się naturalne dźwięki i organiczne melodie - wyjaśnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamadou Diouf: człowiek to jest kultura

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 00:00
- Podczas pandemii zacząłem tworzyć refleksyjne utwory nagrywane a cappella, które publikuję na swoim kanale na YouTube. Dzięki temu przetrwałem - mówi Mamdou Diouf, pisarz, muzyk, Senegalczyk, który w Polsce mieszka od blisko 40 lat. - Ale wróciliśmy też do nagrywania online - zdradza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kowalski "Chcę, żeby ludzie poznawali mnie i moją muzykę"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 21:45
Kamil Kowalski tworzy muzykę alternatywną, której siłą jest prawda i emocjonalny przekaz. Jako indywidualista, chodzi własnymi ścieżkami i udowadnia, że ciężką pracą można osiągnąć sukces. Właśnie pojawił się jego singiel "Cień".
rozwiń zwiń