Kompost. "Cmentarzysko roślin, na którym rodzi się życie"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 14:50
Dla Diany Lelonek kompost to cmentarzysko roślin, a zarazem niezwykle żyzne miejsce powstawania nowego życia. Prace artystki prezentuje teraz Galeria Arsenał w Białymstoku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/UliAb

Zobacz
książka_patyki-badyle_1200.jpg
Roślin świat. "Patyki, badyle" na teatralnej scenie

- "Kompost" to wystawa bardzo sensoryczna, materialna, do "czucia" wszystkimi zmysłami - opowiada artystka. - Prace powstały z materiałów organicznych powiciąganych z ogrodu. Są tam gałęzie, zbutwiałe liście, jest tytyłowy kompost. To wystawa recyclingowa - śmieje się rozmówczyni Oli Opali. 

Posłuchaj
04:29 CZWÓRKA Stacja Kultura - kompost 28.04.2021.mp3 "Kompost" - rozmowa z artystką Dianą Lelonek (Stacja Kultura/Czwórka)

Kompost jest dla mnie symbolem odrodzenia, przechodzenia z jednej formy w drugą Diana Lelonek

Założeniem było zbudowanie w przestrzeni galerii postapokaliptycznego krajobrazu. - Być może "Kompost" nigdy by nie powstał, gdyby nie pandemia - wyjaśnia Diana Lelonek. - Wystawa w pewnym sensie jest odpowiedzią na wszystkie nasze lęki, które w ostatnim czasie zostały bardzo wyolbrzymione.

Posłuchaj także:

Zobacz
fotografia natura przyroda Forum 1200.jpg
Kryjówki, stroje maskujące i cierpliwość. Jak fotografować dzikie zwierzęta?

Artystka w swojej twórczości już od lat podejmuje próbę redefinicji pojęcia natury. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, nieograniczonego wzrostu i naszego podejścia do środowiska. Posługuje się różnymi mediami - od fotografii, obiektów i instalacji po zielarstwo i produkcję soków.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 11.16

kul

Czytaj także

"Przeciek" w galerii. Nowa wystawa w Hydropolis

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 14:00
Ekologiczne porady, przykłady dobrych praktyk i skuteczne rozwiązania – nowa wystawa we wrocławskim Hydropolis  łączy w sobie zabawę i naukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dognity. Nasi pupile w kreacjach mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:11
Dognity to projekt młodej artystki, Marii Banaś, która przez dzieła sztuki oddaje hołd naszym futrzastym pupilom. Pimpek, Rudy czy Dyzma trafili na płótna malarskich mistrzów baroku.
rozwiń zwiń