"Świat Niegotowy". Kojące ogródki działkowe

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 16:18
- Film powstał po to, żeby podczas pandemii, gdy większość rzeczy jest pozamykanych, przybliżyć i pokazać ogródki działkowe - mówi Oliwia Thomas, artystka zajmująca się sztuką środowiskową. - Stworzyć spacer wirtualny, który da widzowi możliwość przeniesienia się do tego wspaniałego świata.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mikael Broms
bory tucholskie shutterstock 1200.jpg
Plan B. "Słomiany Zapał" w Borach Tucholskich

"Świat Niegotowy" to dokument-miniatura Oliwii Thomas o warszawskich ogrodach działkowych. Obraz powstał jesienią, gdy cała natura była dostępna, widoczna i mieniła się kolorami. Film nakręcono z dronu, żeby dzięki niecodziennej perspektywie podkreślić wzajemne przenikanie się działek i terenów zurbanizowanych. Widok z lotu ptaka pozwala docenić bogactwo form przyrody i architektury, które nie są statyczną dekoracją miejskiego życia, ale żywymi ekspresjami konsekwentnej pracy działkowców.


Posłuchaj
03:42 Czwórka/ Stacja Kultura - ogródki działkowe 21.01.2021.mp3 "Świat Niegotowy", czyli ogródki działkowe oczami artystki (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Natura, którą przedstawiam, jest naturą w pełni przejętą przez człowieka, w zasadzie to on ją kreuje. Człowiek jest takim dyrygentem natury, ale ona tak do końca nie daje się skategoryzować. Można robić grządki, ale natura i tak wyjdzie z grządek, jeżeli się o nią nie dba - opowiada artystka. - Nie starałam się znaleźć idealnych ogródków działkowych, które są pięknie przystrzyżone, a rośliny zasadzone na rabatkach. Są pokazane też ogrody pozostawione same sobie. 

Źr. YouTube/ "Świat Niegotowy" Oliwia Thomas


Ideą, która przyświecała Oliwii Thomas, było zrobienie "slow tv", które mogłoby odstresować widza, przenieść go do zupełnie innego świata. - Styk z naturą, patrzenie również na zieleń pozwala się odstresować i wyciszyć - mówi autorka filmu. - Taki był mój zamysł, żeby jednocześnie przeprowadzić to w formule spaceru i pokazać z niecodziennej perspektywy, z lotu ptaka.

Posłuchaj także:


Artystka powołała do życia Instytut Rosnącej Świadomości, którego celem jest działanie na rzecz ochrony środowiska. Oliwia Thomas chce w nim łączyć swój warsztat artystyczny z działaniami aktywistycznymi. Film jest pierwszym projektem realizowanym w ramach instytutu. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala 

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 10.47

aw

Czytaj także

Ekoiści. Powstanie zrównoważonych miast zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:18
Julia Blanc-Michalska od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna. Wymaga wiele, ale najwięcej od siebie. -  Nie można budować zrównoważonego miasta, jeśli samemu nie żyje się w ten sposób - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzea dla klimatu". Kultura łączy siły w służbie ekologii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 19:33
- W wielu instytucjach kultury są ludzie, którzy myślą o tym, jak ekologizować te miejsca, w jaki sposób stworzyć możliwość do wymiany myśli, dobrych i sprawdzonych praktyk. Nasza inicjatywa szybko się poszerza i staramy się, by nie ograniczała się wyłącznie do muzeów - tłumaczyły Ewa Chomicka i Aleksandra Janos z akcji "Muzea dla klimatu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń