Virgil Abloh. "Każdy chciał być częścią jego świata"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 14:20
- Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, lecz także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości - tak świat mody żegnał Virgila Abloha. Dyrektor artystyczny męskiej linii Louis Vuitton, założyciel streetwearowej marki Off-White, producent muzyczny i współpracownik Kanye Westa zmarł w wieku 41 lat. 
Virgil Abloh na pokazie męskiej kolekcji Louis Vuitton na sezon 2020-2021 - Paryż, 2020 rok
Virgil Abloh na pokazie męskiej kolekcji Louis Vuitton na sezon 2020-2021 - Paryż, 2020 rokFoto: PAP/Abaca/Aurore Marechal/

Architekt streetwearu

Abloh dorastał na przedmieściach Chicago. Szyć nauczyła go mama i - jak podkreślał później w wywiadach - to dzięki niej zainteresował się modą. Z wykształcenia był jednak inżynierem i architektem, a do świata mody wkroczył w 2009 roku. - Najpierw był stażystą w marce Fendi, razem z Kanyem Westem - opowiada Ada Janiszewska. - Później założył własny concept store z modą streetwearową Pyrex Vision. Zainteresowanie klientów ośmieliło go do założenia własnej marki Off-White. Brand odniósł rynkowy sukces i utorował mu drogę na szczyty.

Posłuchaj
12:05 CZWÓRKA Stacja Kultura - moda 02.12.2021.mp3 Virgil Abloh - co wniósł do świata mody? (Stacja Kultura/Czwórka)

Projektant zmienił oblicze streetwearu. - W swoim butiku sprzedawał flanelowe koszule Ralpha Laurena z nadrukowanym słowem "Pyrex" oraz liczbą 23, co miało być hołdem dla bohatera z dzieciństwa, Michaela Jordana - opowiada autorka cyklu o historii mody. - Miał luźne, młodzieńcze podejście do mody ulicznej. Współpracował z wieloma sportowymi firmami, a dla Sereny Williams zaprojektował strój na turniej US Open.

Dyrektor Louis Vuitton, przyjaciel Kanyego Westa

W 2018 roku Abloh został dyrektorem artystycznym męskiej linii Louis Vuitton, a swoją pierwszą kolekcję dla luksusowego, francuskiego domu mody przedstawił podczas Men’s Fashion Week 2018 w Paryżu. Tego samego roku amerykański magazyn "Time" umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Virgil Abloh podczas pokazu Off White na Paris Fashion Week Womenswear S/S 2019 Virgil Abloh podczas pokazu Off White na Paris Fashion Week Womenswear S/S 2019

Virgil Abloh był także didżejem i autorem okładek płyt. - Współpracował z Kanyem Westem i Jayem Z, i stworzył okładkę ich wspólnego albumu "Watch the Throne". Jego prace widnieją także na albumach takich artystów jak: Lil Uzi Vert, A$AP Rocky, Kid Cudi oraz Pusha T - wymienia rozmówczyni Kasi Dydo. - Był także nominowany do nagrody Grammy.

Virgil Was Here / Louis Vuitton


"Każdy chciał być częścią jego świata"

Od 2019 roku Virgil Abloh zmagał się rzadką odmianą nowotworu, naczyniakomięsakiem serca. Zmarł 28 listopada 2021 roku. Hołd projektantowi oddały największe gwiazdy Hollywood. We wzruszających słowach pożegnali go m.in. Timothée Chalamet, Pharrell Williams, Bruno Mars, a także Hailey Bieber, Kendall Jenner oraz Victoria i David Beckhamowie.

Sprawdź także:

 ***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Antymoda. Grunge wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 17:00
24 września 1991 roku ukazał się album "Nevermind" Nirvany. Ta płyta zmieniła nie tylko muzykę, ale również styl życia i ubierania się nastolatków dorastających w latach 90. - Dla mnie pojawienie się grunge'u było ostatnią muzyczną rewolucją. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dom Mody Herse. Symbol nowoczesności i wyrafinowania

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 14:40
Od 1868 roku - przez prawie 70 lat - uczył Polki i Polaków stylu i elegancji. Dziś Dom Mody Herse nadal uznawany jest za symbol luksusu i miejsce, w którym jak w soczewce, skupiła się historia Warszawy.
rozwiń zwiń