Szalone lata dziewięćdziesiąte - cały czas inspirują!

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:30
- W tych latach jest wszystko. Jest i przepych, i kicz. Kobieta wyzwolona, pewna siebie, ubrana w obcisłą sukienkę. Jest też totalny minimalizm z sukienką jedwabną na ramiączka, potem noszoną przez Kate Moss z gigantyczną skórzaną kurtką. Mamy też grunge, z porwanymi spodniami i flanelowymi kraciastymi koszulami - mówi Karolina Gruszecka dyrektor działu mody "Vogue Polska".
Spice Girls w Las Vegas
Spice Girls w Las VegasFoto: Featureflash Photo Agency/shutterstock.com

 

ogladanie_TV_shutter_1200_ Antonio Guillem.jpg
Seriale o modzie i z modą w tle - dlaczego tak chętnie je oglądamy

- Rozmawiamy podczas największego kryzysu, jaki jest w branży modowej od lat i w tym momencie te trendy nie są już w ogóle ważne - mówi gość audycji. - Mówimy o nich po to, żeby wyłapywać sobie smaczki, natomiast w modzie wszystko jest dozwolone. Ważne, żeby każdy się dobrze czuł. Dzisiaj moda ma być praktyczna, eko i wygodna, bez dwóch zdań. Nie mamy teraz czerwonych dywanów, nie mamy eventów, nie mamy wyjść. Może to i dobrze, na chwilę odpoczniemy i wrócimy do tego, co było najlepsze i najfajniejsze i mam wrażenie, że te lata 90. były tego kwintesencją.

Posłuchaj

14:05 _PR4_AAC _moda_all_2020_11_06.mp3 Szalone lata 90 – powraca jedna z najciekawszych dekad w modzie! (Dajesz Radę/Czwórka)

Przekraczanie granic i eksperymentowanie z wizerunkiem - te słowa najlepiej opisują styl lat 90. To prawdziwa kopalnia pomysłów - pomieszanie stylów, mała czarna i skórzana kurtka, zamszowe botki, kraciaste koszule w stylu grunge, kaszmirowe swetry, platformy, dżinsy i biała koszula - wszystko to było w tamtych czasach bardzo modne.

Posłuchaj także:

- Teraz są klasykami, które powinnyśmy mieć w swojej szafie. Ta moda jest popularna również ze względu na jakość materiałów, która była wtedy niezwykle ważna, i jej ponadczasowość - opowiada ekspert. - Cieszy mnie, że inspiracją zaczęły być ikony z lat 90. Za chwilę wchodzi serial "Crown", gdzie jedną z  głównych postaci jest księżna Diana. Obok oficjalnego miała styl, który teraz preferuje każdy między pracą zdalną w domu a obowiązkami i zakupami - czyli legginsy, bluza, na to jakiś większy płaszcz, czapka bejsbolówka - ona to łączyła perfekcyjnie.

Źr. YouTube | Carrie Bradshaw's Outfits on Sex and The City

Inspiracji szukamy również w serialach z tamtych lat. Modowe kreacje bohaterek "Seksu w wielkim mieście" na stałe weszły do kanonów mody, a fryzura na Rachel z serialu "Przyjaciele" przez długi czas była modna pod każdą szerokością geograficzną.

- Uwielbiam lata 90. Mam dużo sentymentu i emocjonalnego przywiązania do tego, jak te trendy powstawały, kto je wyznaczał i kto był uznawany za ikonę mody. Życzyłabym sobie, żeby to wróciło i żeby osoby opiniotwórcze, robiące świetne rzeczy w życiu wyznaczały styl - dodaje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Gość: Karolina Gruszecka (dyrektor mody w "Vogue Polska")

Data emisji: 06.11.2020

Godz. emisji: 14.09

aw


Czytaj także

Ekologiczna moda - jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 12:00
- W ostatnim czasie zmieniła się przede wszystkim świadomość konsumentów. Chodzi o ekologiczną produkcję odzieży, transparentność marek, produkcję fair trade, przy poszanowaniu praw człowieka, czy podejście "zero waste", bezodpadowo. To ważne zmiany - mówił projektant Tomasz Armada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cechy to przeżytek, nadchodzi era nowego rzemiosła

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 15:00
- Rzemiosło jest "odpryskiem" społeczeństwa industrialnego. Jest alternatywą dla przemysłowej, seryjnej i masowej produkcji. Jeśli zaś chodzi o terminologię to słowo "rzemiosło" pojawiło się znacznie później niż samo zjawisko - mówi Agata Nowotny, współorganizatorka konferencji Wytwórczo / Makingly. 
rozwiń zwiń