Rok 2021 w kinie. "Film wraca do zdrowia"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 14:10
- W 2021 roku świat filmu wracał do zdrowia. Doczekaliśmy się premier, przekładanych z powodu pandemii, a największym hitem kasowym w Polsce była 25. odsłona przygód Jamesa Bonda, czyli "Nie czas umierać" - mówi krytyk Łukasz Muszyński.
Kadr z filmu Nie czas umierać
Kadr z filmu "Nie czas umierać"Foto: mat. promocyjne
  • Największym hitem kasowym w polskich kinach w 2021 roku był nowy Bond
  • Najwięcej pieniędzy zarobili twórcy niskobudżetowej komedii "Palm Springs"
  • Jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji 2022 roku jest "Avatar 2"

Po raz ostatni w roli agenta 007 wystąpił Daniel Craig. - Aktor w bardzo wzruszający sposób pożegnał się z rolą, a nam nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na to, kto zostanie nowym Bondem - przyznaje gość Czwórki. - Producenci filmu zapowiedzieli, że na początku 2022 roku rozpoczną poszukiwania nowego agenta albo agentki Jej Królewskiej Mości.

Kino o ludziach

Pierwszym filmem, który Łukasz Muszyński zobaczył po dłuższej przerwie na dużym ekranie w 2021 roku, była komedia romantyczna "Palm Springs" i jak przyznaje, do dziś jest to jeden z jego ulubionych tytułów ostatnich 12 miesięcy. - Film Maxa Barbakowa stał się rewelacją festiwalu Sundance i pobił frekwencyjny rekord. Wszyscy hollywoodzcy magnaci rzucili się do walki o prawa dystrybucyjne i w końcu film zrobiony za 5 mln dolarów sprzedano za 22 mln - opowiada. -  To komedia idealna na czasy, gdy wszystko wydaje się bez sensu i być może najlepszym rozwiązaniem jest szalona impreza.

Kolejnym tytułem na liście najlepszych filmów 2021 roku według Łukasza Muszyńskiego jest "Aida", która podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. - To jeden z najmocniejszych filmów tego roku. Ogląda się go jak dreszczowiec, z mocno zaciśniętym gardłem. Trzeba jednak zaznaczyć, że „Aida” nie jest opowieścią o wojnie, tylko o cywilach. Powinna być pokazywana w szkołach średnich, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie - dodaje krytyk.

Posłuchaj
16:43 CZWÓRKA Stacja Kultura - kino 31.12.2021.mp3 Rok w 2021 w kinie. Podsumowanie krytyka filmowego Łukasza Muszyńskiego (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Najwspanialszy stylista współczesnego kina

Filmem, na który widzowie czekali dłużej, niż wcześniej planowano, była "Diuna". Tym razem po bestsellerową powieść Franka Herberta sięgnął Denis Villeneuve - kanadyjski reżyser, który już wcześniej dokonał niemożliwego, czyli nakręcił sequel "Łowcy androidów”. - Cieszę się, że "Diuna" będzie zekranizowana w dwóch częściach. Dzięki temu Villeneuve nie musiał się spieszyć, nie musiał nic upraszczać. Premiera drugiej odsłony planowana jest za dwa lata, a pierwsza jest wizualną ucztą dla oczu - przyznaje rozmówca Kasi Dydo. - Oglądając "Diunę", czujemy, że piasek chrzęści nam między zębami. słońce wypala skórę, a nozdrza drażni słodki aromat przyprawy. Dodatkowy plus za roziskrzoną gwiazdami obsadę.  

Diuna | Oficjalny zwiastun / Warner Bros Polska

Sprawdź także:

Co przyniesie 2022 rok?

W 2022 roku na ekrany trafi film, na który widzowie czekają od 13 lat. - To kontynuacja największego kasowego hitu w dziejach kina, czyli "Avatar 2". Reżyser James Cameron zapowiada spektakularne i przełomowe dla kina efekty specjalne i sceny podwodne, jakich na dużym ekranie jeszcze nie było - zdradza Muszyński. - Będą też: nowy "Batman", z Robertem Pattinsonem w roli głównej, nowe produkcje Marvela, "Babylon" Damiena Chazelle’a - twórcy "La La Land", oraz "Killers Of The Flower Moon" w reżyserii Martina Scorsese i z Leonardem DiCaprio i Robertem De Niro w rolach głównych.

AVATAR: FRONTIERS OF PANDORA Trailer (2022) / ONE Media

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 31.12.2021

Godzina emisji: 10.15

kul


Czytaj także

"American Pie". Jak dojrzewały nastolatki w latach 90.?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:00
Cykl filmowy "American Pie" był dla nastolatków przełomu wieków tym, czym dziś jest serial "Sex Education". Pierwszy film powstał w 1999 roku, teraz rozpoczynają się prace nad piątą częścią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Spider-Man", "Matrix 4", "Wiedźmin 2"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:00
- W najbliższych dniach nie dzwońcie do fanów uniwersum Marvela i Matrixa oraz do tych, którzy czekali na nowy sezon "Wiedźmina". Przed nami bardzo mocna końcówka roku w świecie filmu - zapowiada krytyk Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń