Aktywistka, wybieg i rewolucja. Niepokorni w świecie mody i kinie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 14:27
W Warszawie zakończył się Millenium Docs Against Gravity Festival. Tegoroczna odsłona obfitowała w produkcje, których bohaterami są ikony światowej mody: Vivienne Westwood, belgijski kolektyw Maison Margiela, czy Grace Jones.
Audio
  • Sophie Fiennes o pracy z ikoną popkultury Grace Jones (Stacja kultura/Czwórka)
Grace Jones
Grace JonesFoto: shutterstock/Denis Makarenko

To historie o projektantach, modelach i artystach, którzy dzięki swojej kreatywności zmieniali świat mody. Pierwsza z nich otrzymała z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla mody i Order Imperium Brytyjskiego za rozsławienie na świecie Wielkiej Brytanii, drugi wprowadził do tego świata asymetryczność i pop-art na zawsze zmieniając podejście do tworzenia mody. Trzecia bohaterka, Grace Jones szczególnie w latach 70. i 80. XX wieku stała się ikoną m.in. za sprawą swojego charakterystycznegoandrogynicznego stylu.

O tym, w jaki sposób do stworzenia filmów zainspirowali reżyserów ich bohaterowie pytała dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska. - Poznałam Grace Jones, kiedy realizowałam film o jej bracie i jego kościele. Bardzo mocno na niego zareagowała. Wdałyśmy się w dyskusję i zbliżyłyśmy wtedy do siebie. Osiemnaście miesięcy później skontaktowała się ze mną mówiąc, że telewizja chce zrobić o niej dokument. Powiedziała, że nie zrobi tego z nimi, ale chce zrealizować taki projekt ze mną - opowiadała reżyserka "Grace Jones" Sophie Fiennes. 

Jaki udział w pracy nad biografią żyjącego artysty ma sam bohater? Jak wiarygodnie opowiedzieć o postaci, która dla wielu jest niejednoznaczna i trudno zamknąć ją w konwencjonalnych ramach? Kim jest Grace Jones? O tym w rozmowie z reżyserką Sophie Fiennes. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Sophie Fiennes (reżyserka, dokumentalistka)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 11.48

ac/kd

Czytaj także

Cinema Italia Oggi – przegląd filmów włoskich

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 10:53
- Nowe kino włoskie jest trudne do zdefiniowania. Dzięki naszej inicjatywie polski widz ma do niego wgląd, może zobaczyć jak zmieniło się na przestrzeni lat - mówił Paolo Gesumunno z Instytutu Włoskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasia Smutniak. Polka, która podbiła włoskie kino

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 14:00
Do wtorku, w kinie Muranów można oglądać propozycje najnowszej włoskiej kinematografii w ramach przeglądu Cinema Italia Oggi. Gościem festiwalu była Kasia Smutniak - urodzona w Polsce aktorka, która od lat mieszka i pracuje we Włoszech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głos Afryki opowiedziany językiem filmu na Afrykamerze 2018

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 14:55
- Ideą naszego festiwalu od początku było oddanie głosu twórcom afrykańskim. Chcieliśmy zmienić narrację i opowiedzieć o Afryce nie tylko z perspektywy biedy i głodu - organizatorka Afrykamery Paulina Zając.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piłka nożna jako punkt wyjścia do opowieści o ludziach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 17:00
- Najpierw w moim życiu pojawiła się piłka nożna, potem kino dokumentalne. Klamrą łączącą obie pasje są outsiderzy, których historie interesują mnie najbardziej - mówi Jarosław Wszędybył, reżyser filmu "Wojna Smoków".
rozwiń zwiń
Czytaj także

M.I.A.: nie gdybam, tylko działam

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 15:20
- Jeszcze pięć lat temu mówiono, że jestem terrorystką, teraz czynią ze mnie gwiazdę, która ma milionowe zasięgi. Sama siebie pytam: jak to się stało? - mówi wokalistka, kompozytorka i producentka M.I.A. 
rozwiń zwiń