Moc kulturalnych wydarzeń i emocje w prezentach. Co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 21:22
Ostatnie dni przed świętami to gorący czas. Warto znaleźć w nim chwilę dla siebie, skorzystać z oferty kulturalnej, a zobaczyć sztukę i rzemiosło, a może przy okazji kupić jakiś prezent. 
s
sFoto: Shutterstock/Krakenimages.com

"Stację Kultura" rozpoczniemy od wyprawy na Śląsk, dokładnie Kulturalny Śląsk czyli nasz poniedziałkowy przegląd wydarzeń kulturalnych z tego regionu, które przedstawi Maciej Kędziora. 

Tuż po 10.40 opowiemy o akcji Fundacji Świętego Mikołaja, która prowadzi ogólnopolski program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Włącza się w nią znana polska pisarka Magdalena Witkiewicz, która zaprasza swoich czytelników w świąteczną podróż. Poprzez historie bohaterów autorka ukazuje najgłębiej ukryte potrzeby i tęsknoty drzemiące w każdym z nas. Okazuje się, że jeden telefon i rozmowa mogą odmienić czyjeś życie. Zakup książki Magdaleny Witkiewicz to jeden "telefon od Mikołaja", który może "odebrać" dziecko potrzebujące pomocy. Kupując książkę można realnie wesprzeć działania Fundacji i stać się prawdziwym Świętym Mikołajem.

Po 11.05 wskoczymy w świat makram i emocji. Każdy wie, że emocje towarzyszą artystom w pracy, dzięki nim powstają znakomite dzieła kultury. Nie ujawniają się one jednak tylko np. w muzyce, malowaniu czy rzeźbieniu. Jak przelać emocje na konkretne tkaniny, sploty i formy, żeby finalnie uzyskać makramę "smutną", "rozczarowaną" czy "uśmiechniętą"?

Spotkamy się też z organizatorami wydarzenia Arts & Crafts - Spraw sztukę na święta! W grudniu marszałkowska 18 udostępnia swoją przestrzeń artystkom i artystom, którzy oprócz tworzenia sztuki, zajmują się także rzemiosłem artystycznym. Wszystko po to, by praca ludzkich rąk zajęła należne jej miejsce. Wystawiane tam przedmioty będą wystawione na sprzedaż, ale każdy odwiedzający będzie mógł odkryć i docenić to, że za każdym z nich stoi artyści i rzemieślnicy, emocje i historie. Naszymi gośćmi w "Stacji kultura" będą: Karina Dudzińska, współkuratorka wydarzenia oraz Robert Kuta, artysta.


***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w poniedziałek (19.12) po godz. 10.05. Program poprowadzi  Kasia Dydo

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka rzemiosło SZTUKA
Czytaj także

Historia sztuki - "mrożąca krew w żyłach" dyscyplina

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 12:20
- Jaram się sztuką i sprawiam, że inni też wariują na jej punkcie (...). Historia sztuki jest pikantna i ma swoich superbohaterów - przekonuje Katarzyna Wirkus-Molęda, pomysłodawczyni i autorka bloga Art Freak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń