Renata Lewandowska. Długo czekaliśmy na ten "Dotyk"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 12:20
Historia debiutanckiej płyty Renaty Lewandowskiej to gotowy scenariusz na film o młodej i zdolnej artystce, która nagrywa piosenki w studiu nagraniowym Polskiego Radia, potem wyjeżdża za granicę i słuch po niej ginie na kolejne 40 lat. 
Renata Lewandowska Dotyk
Renata Lewandowska "Dotyk"Foto: mat. promocyjne Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Astigmatic/The Very Polish Cut Outs

Gdyby śpiewała w Stanach Zjednoczonych, byłaby dziś gwiazdą soulu. Ale Renata Lewandowska swoje piosenki nagrywała w Polsce, pod koniec lat 70. A na ich premierę musiała czekać do 2020 roku. Wtedy to - nakładem wydawnictw The Very Polish Cut Outs, Astigmatic Records oraz Agencji Muzycznej Polskiego Radia - ukazał się "Dotyk".  - Wszystko zaczęło się od "diggingu", czyli od grzebania w archiwach w poszukiwaniu skarbów w przeszłości - wyjaśnia autor cyklu "Płyta na dziś" Adam Smolarek. - W muzyce to przeszukiwanie sterty winyli, zbioru kaset magnetofonowych albo archiwów studiów nagraniowych i rozgłośni radiowych. 

Jeśli "znalezisko" jest dobrej jakości, zostało starannie zarejestrowane, a sam nośnik w dobrym stanie, możemy uznać się za wyjątkowych szczęściarzy. W tym gronie znalazł się Krystian Zieliński, który w 2015 roku obejrzał nagranie występu Renaty Lewandowskiej z festiwalu w Opolu w 1974 roku. Wokalistka razem z Grupą & zaśpiewała piosenkę "Radość o poranku", skomponowaną przez Juliusza Loranca z tekstem Jonasza Kofty. - Renata Lewandowska wyglądała jak Janis Joplin i śpiewała wielooktawowym głosem, który brzmieniem przypominał Arethę Franklin, największą muzyczną inspirację polskiej artystki - opowiada dziennikarz muzyczny Czwórki. - Zieliński był pod tak dużym wrażeniem, że po długich poszukiwaniach udało mu się skontaktować z Lewandowską, która na stałe mieszka w USA i zajmuje się architekturą. W wyniku tej korespondencji zostały odnalezione niepublikowane dotąd piosenki artystki.

Renata Lewandowska Official RLR - Po prostu jestem (Opole 1977) / Renata Lewandowska Official RLR

Posłuchaj też:

W tym samym czasie podobne poszukiwania prowadziły wytwórnie The Very Polish Cut Outs i Astigmatic. Po nawiązaniu współpracy z Polskim Radiem udało się wydać "Dotyk" - krążek z 9 kompozycjami, w tym 8 premierowymi piosenkami.

Posłuchaj
06:23 CZWÓRKA Stacja Kultura - lewandowska 28.12.2022.mp3 "Dotyk" Renaty Lewandowskiej. Płyta, która 40 lat czekała na premierę (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał: Adam Smolarek

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 10.45

kul/kor

Czytaj także

"Lata Dwudzieste" jak Panorama Racławicka. Co zobaczymy na okładce nowej płyty Dawida Podsiadły?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 14:00
- Psychodelia i eklektyzm to graficzne odzwierciedlenie emocji i wyobraźni piosenkarza - mówi Daniel Jaroszek, reżyser i twórca okładki najnowszej płyty Dawida Podsiadły "Lata Dwudzieste".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto ubiera muzyków? Jak powstały kreacje dla Franka Warzywa czy Chair?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 15:49
Ważną częścią muzycznego wizerunku artystów są ubrania. Za sceniczny wygląd bardzo często odpowiada ktoś inny niż dany muzyk. A kto?
rozwiń zwiń